- Agenda
- Byli z nami
- Konkursy
-
Wystawy
- Śląski Przegląd Architektury Województwa
- Śląska Szkoła Designu
- W HARMONII
- Design out of the box, czyli social well-being
- Dizajn po Naszymu
- „Dekalog dobrej przestrzeni” - Województwo Śląskie
- Politechnika Wrocławska
- Mistrzowie Architektury
- Dyplomy 2019 - zespół szkół plastycznych w Katowicach
- REDESIGN – MULTIFUNKCYJNOŚĆ FORMY
- MEDS Silesia
- Wydarzenia towarzyszące
- Mapy obiektu i stoisk
-
WIADOMOŚCI
-
Architekci opowiedzieli o najciekawszych projektach na 4 Design Days!
Uczestnicy tegorocznych 4 Design Days mieli możliwość wysłuchania licznych dyskusji i wystąpień. O swoich projektach opowiadali między innymi najlepsi architekci z Polski i zagranicy.
-
Architektura zderzakiem idei. Z jednej strony cios zrównoważonego rozwoju, z drugiej linearnej gospodarki
Katastrofa klimatyczna, starzenie się społeczeństwa, potrzeba życia wśród natury i 15-minutowego spaceru do pracy - jak architekci i branża budowlana mogą odnaleźć się w wielowątkowej rzeczywistości, w której przyszło im działać? Odpowiedzi szukaliśmy podczas debaty "Ponadczasowe, zrównoważone i ładne – jak projektować budynki?" na 4 Design Days 2023.
-
Partycypacja w projektach - pierwsza zasada społeczeństwa inkluzywnego
Jak projektować przestrzenie publiczne, budynki, ale i przedmioty codziennego użytku, aby odpowiadały na współczesne oraz nadchodzące potrzeby wszystkich grup odbiorców? O to zapytaliśmy podczas 4 Design Days Onny Eikhaug, założycielkę Innovation for All AS, prezeskę EIDD – Design for All Europe w latach 2017-2021.
-
Szaleństwo kształtów wywołuje ból głowy. Geniusz tkwi w prostocie
Produkt będzie długowieczny, gdy jego forma da szansę użytkownikowi na to, by stał się jego współtwórcą. Ważne są wyważone proporcje. Nie widać ich na ulicach, gdzie panuje szaleństwo kształtów, że aż głowa boli. Geniusz tkwi w prostocie - wystarczą dwa charakterystyczne elementy w bryle, by właściciel mógł w nią wpisać swoje marzenia i myśli.
-
Ostap Ivaniv, APA Wojciechowski: Będzie duże zapotrzebowanie na odbudowę Ukrainy
Żeby ocenić rolę polskich czy jakichkolwiek innych architektów w odbudowie Ukrainy, potrzebujemy więcej informacji. Trudno zrozumieć, czym skończy się ta wojna - mówi Ostap Ivaninv, architekt, od 15 lat pracujący w APA Wojciechowski Architekci.
-
Czy odbudowa Ukrainy stanie się laboratorium Nowego Europejskiego Bauhausu?
Jak architekci i społeczność Nowego Europejskiego Bauhausu mogą wspomóc odbudowę Ukrainy? Podczas 4 Design Days zapytaliśmy o to Huberta Trammera, architekta i uczestnika Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu.
-
4 Design Days: Nie ma odwrotu od energooszczędnego, zrównoważonego budownictwa
Liczba energooszczędnych budynków w Polsce rośnie z roku na rok. To wynik wielu czynników - gospodarczych, społecznych, ale też prawnych.
-
Ciekawi goście, dobre miejsce i istotny pretekst do spotkania - to była ważna edycja 4 Design Days!
14,5 tys. gości; najlepsi architekci i projektanci z Polski i zagranicy, najwięksi inwestorzy, deweloperzy, znani producenci, władze miast oraz cenieni eksperci; 75 ważnych dyskusji na 7 scenach - takie było 4 Design Days 2023. Dziękujemy, że przez cztery dni byliście z nami w wyjątkowych wnętrzach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, by rozmawiać o roli architektury i designu w zmieniającym się świecie, przyszłości nieruchomościowego biznesu, zrównoważonym rozwoju miast i firm oraz przyszłej odbudowie Ukrainy. Ciekawi goście, dobre miejsce i ważny pretekst do spotkania to najlepszy miks udanej imprezy. Udowodniliśmy to po raz siódmy!
-
4 Design Days: Czy meble z konopi zastąpią drewno? W Polsce trwają już pierwsze testy nowego surowca!
Drewno, kamień, stal – to nie wszystkie surowce, po które sięgają producenci i twórcy wyposażenia wnętrz. Czy do tego grona dołączy innowacyjny materiał z konopnych odpadów, który zastąpić może drewno? W trakcie 4 Design Days pomysł na meble wykonane ze sprasowanych łodyg konopnych przedstawiła projektantka Jadwiga Husarska z Husarska Studio.
-
Piotr Grzybowski i Magdalena Hubka z nagrodą Best Polish Designer
Piotr Grzybowski i Magdalena Hubka tworzący markę Swallow’s Tail Furniture zdobyli nagrodę Best Polish Designer w konkursie Dobry Design.
-
Oliwia Ledzińska najlepszą polską młodą projektantką!
Oliwia Ledzińska zdobyła tytuł Best Polish Designer under 30 w konkursie Dobry Design. Młoda projektantka odebrała statuetkę na gali Dobrego Designu podczas 4 Design Days w Katowicach (www.4dd.pl).
-
Architekci pod ostrzałem projektują nową Ukrainę
Niektórzy z szefów pracowni projektowych zamienili biurka na okopy, ale zadbali wcześniej o to, żeby ich pracownie mogły funkcjonować normalnie - na ile pozwalają na to naloty i ataki rakietowe. I mimo to pracują nad nowym kształtem powojennej architektury.