STOISKO:
Antresola Spodka: A50

W 2019 roku cykl Mistrzowie Architektury obchodzi 15-lecie swojego istnienia. Z tej właśnie okazji powstała wystawa podsumowująca całą historię wykładów organizowanych przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Początki cyklu Mistrzowie Architektury sięgają 2004 roku, kiedy architekt Wojciech Małecki wpadł na pomysł zaproszenia architektów z różnych stron świata, aby tutaj, lokalnie, w Katowicach opowiadali o najnowszych trendach w światowej architekturze. W tym okresie był to ewenement nie tylko w Polsce, lecz również w całej naszej części Europy. Obecnie wykłady zagranicznych architektów stały się w Polsce standardem, jednak do dziś cykl Mistrzowie Architektury zajmuje bardzo ważną pozycję na liście architektonicznych wydarzeń w naszym kraju. Każdego roku w stolicy Śląska odbywają się 4 wykłady, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób.

Pierwszym Mistrzem Architektury był Simon Foxell – ówczesny prezes Royal Institute of British Architects (RIBA). Następnie, przez lata 2004-2019, Katowice odwiedziło 60 architektów, w tym zdobywcy nagrody Pritzkera (Eduardo Souto de Moura) czy nagrody im. Miesa van der Rohe (Alberto Veiga, Henning Larsen Architects).

Sama wystawa to ruchoma instalacja, składająca się z 60 kółek, które odpowiadają 60 Mistrzom Architektury. Można tam znaleźć relacje z pobytu wybranych gości, a także zapoznać się z twórczością ich biur projektowych. W niektórych miejscach pojawiają się też puste kółka z lustrami, w których odwiedzający wystawę mogą zobaczyć swoje własne odbicie. Ideą projektantów było to, że każdy w przyszłości może zostać cenionym architektem, a odbicia lustrzane przedstawiają twarze potencjalnych przyszłych gwiazd architektury. Ciekawym elementem wystawy są też opinie Mistrzów dotyczące Katowic, pokazujące, jak zmieniało się postrzeganie stolicy Śląska wraz z rozwojem miasta w ostatnich latach.

Projekt wystawy: Kinga Gołąbek, Wojciech Lesiak, Patrycja Lyszczyk

Współpraca: Wojciech Fudala, Justyna Boduch, Sonia Mazur, Zuzanna Marchelewicz, Paulina Odlanicka-Poczobutt, Julia Wilkosz

Facebook: https://www.facebook.com/mistrzowiearchitektury/

Instagram: https://www.instagram.com/mastersofarchitecture/

Strona internetowa: http://mastersofarchitecture.eu/