Marta Sękulska-Wrońska: obiekty wielofunkcyjne to przyszłość muzealnictwa

  • Obiekty wielofunkcyjne będą przyszłością muzealnictwa - przekonywała na 4 Design Days Marta Sękulska-Wrońska, architekt, CEO, partner, WXCA. 
  • Przykładem takiego wielofunkcyjnego obiektu jest Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. 
  • W projekcie muzeum pracownia WXCA sięgnęła po nowoczesne technologie, a projekt Cytadeli już w 2010 roku powstawał w 3D.

Jesienią ubiegłego roku otwarte zostało długo wyczekiwane Muzeum Historii Polski. O to, czy obiekt jest game-changerem na rynku polskiego muzealnictwa, jaką jakość do niego wprowadza i czym się wyróżnia pytaliśmy na 4 Design Days Martę Sękulską-Wrońską, architekt, CEO, partner, WXCA.

Cała Cytadela muzeów będzie parkiem kulturalnym z różnymi instytucjami kultury. Sam budynek muzeum to nie tylko wystawa, ale centrum konferencyjne, miejsce spotkań, miejsce nauki, konserwacji zabytków, obiekt wielofunkcyjny. I chyba właśnie takie obiekty wielofunkcyjne będą przyszłością muzealnictwa  – mówiła Marta Sękulska-Wrońska.

Przy projektowaniu muzeów coraz częściej wykorzystywane są nowoczesne technologie. Marta Sękulska-Wrońska uchyliła rąbka tajemnicy, jakie zastosowanie digitalizacja miała przy projekcie Cytadeli.

Od samego początku tak duży obiekt był przez nas projektowany w 3D. Już w 2010 roku, kiedy zaczęliśmy projekt cytadeli, byliśmy jedną z pierwszych pracowni, która wprowadziła projekt na platformę Revit. Współpracowaliśmy wielobranżowo, żeby jak najlepiej pogodzić wszystkie branże, ale także, żeby stworzyć wyjątkową jakość tego obiektu. Żeby technologia, która pomaga w zachowaniu odpowiedniego klimatu wewnątrz nie była widoczna – wyjaśniała architekt.