"Architekci muszą odzyskać realną pozycję w społeczeństwie": Dobra architektura kontra zła biurokracja

- Pracuję głównie tam, gdzie przetoczyła się wojna i na terenach dotkniętych katastrofami naturalnymi. Tu mamy do czynienia z ogromną biurokracją powiązaną z finansowaniem odbudowy. Często rządom i instytucjom  łatwiej jest przekazywać pieniądze z wykorzystaniem rozwiązań szybkich - niekoniecznie dobrze przemyślanych - zauważa Cameron Sinclair, przekonując, że tworzenie dobrej architektury jest mniej kosztowne niż zła biurokracja. 

Założyciel Armory of Harmony postulował również o przywrócenie pozycji architekta w społeczeństwie. - Jako środowisko architektów, potrzebujemy lepszych rzeczników naszych interesów w branży budowlanej, w świecie polityków. Potrzebujemy lepszy protektorów jako branża. A jeśli instytucje i stowarzyszenia  nie potrafią nam tego zapewnić, musimy wykorzystać inne sposoby, by odnaleźć się w tym świecie. 

Architekt prognozował również, że w nadchodzących latach ważnym elementem tworzenia architektury będzie niezależność energetyczna.

- Uważam, że architekci powinni wdrażać w swoich projektach strategie uwzględniające kwestie energetyczne - przekonywał.