4 Design Days 2024 – zobacz, co w programie

  • W dniach 25-28 stycznia 2024 roku odbędzie się ósma edycja 4 Design Days w Katowicach – święto architektury i designu, największe wydarzenie dla architektów i projektantów w Polsce.
  • Ruszyła rejestracja na 4 Design Days 2024 pod linkiem: https://www.4dd.pl/2024/pl/rejestracja,642.html
  • 4 Design Days 2024 to wiele nowości w programie, ale przede wszystkim unikalna możliwość networkingu w gronie architektów i projektantów z Polski i zagranicy, inwestorów, deweloperów, producentów i władz miast.
  • Nieśmiertelny design. Wieczna architektura. Dożyć wieku Empire State Building i być „hot” jak fotel Barcelona – to hasło 8. edycji 4 Design Days.
  • W programie 4 Design Days 2024 m.in. sesje pod hasłem Green Buildings, czyli wszystko o zielonym budownictwie.
  • W trakcie 4 Design Days powołamy Forum Ekspertów Zrównoważonego Budownictwa i stworzymy listę kluczowych rekomendacji, które przyspieszą zieloną rewolucję w przemyśle budowlanym w Polsce.
  • Kilkadziesiąt sesji, kilkuset prelegentów, ok. 15 tys. gości. Tylko na 4 Design Days podczas czterech dni odbywa się kilkadziesiąt dyskusji i rozmów o architekturze, designie, nieruchomościach, rozwoju miast i zrównoważonym projektowaniu, w których bierze udział kilkanaście tysięcy osób. ZOBACZ PROGRAM 4 DESIGN DAYS 2024
  • Na specjalnie przygotowanej przestrzeni swoje produkty zaprezentują półfinaliści i finaliści konkursu Dobry Design 2024.
  • 4 Design Days „żyje” na długo przed i po terminie wydarzenia. Spotkanie będzie szeroko relacjonowane w mediach Grupy PTWP: portalach propertydesign.pl, dobrzemieszkaj.pl, propertynews.pl, pulshr.pl czy portalsamorzadowy.pl oraz w mediach społecznościowych.

W dniach 25-28 stycznia 2024 roku wnętrza Międzynarodowego Centrum Kongresowego po raz kolejny zamienią się w wielką arenę rozmów o architekturze, designie, nieruchomościach, rozwoju miast i zrównoważonym projektowaniu.

WEŹ UDZIAŁ W 4 DESIGN DAYS 2024

4 Design Days 4 Design Days

W programie 4 Design Days 2024 m.in. dyskusje:

  • Nieśmiertelny design. Wieczna architektura. Dożyć wieku Empire State Building i dalej być hot jak fotel Barcelona

Ze słownika designu wyrzućmy słowa: „chwilowy”, „szybki”, „plastikowy”. Dlaczego otaczamy się nic niewartymi rzeczami? Fast food w architekturze – masowo, czyli tanio. Tanio, czyli na chwilę. Co niszczy design i architekturę. Co robimy źle, projektując rzeczy i budynki? 10 grzechów twórcy.

  • Jakiego świata chcą pokolenia Z i Alfa? Jak odpowiedzą na to architekci i projektanci?

Always on, Digital Natives, Net Gen... Nie są jeszcze w stanie decydować o swoim życiu, ale już są wymagającymi konsumentami. Czy architektura i design są gotowe na to, czego oczekuje pokolenie Z i Alfa.

  • Design bez plastiku

Co zamiast tworzyw sztucznych – nowe ekomateriały w produkcji wyposażenia wnętrz. Biodegradowalne polimery, naturalne surowce, materiały z odzysku, co jeszcze?

  • Idą trudne czasy dla architektury? Co 2024 rok przyniesie branży?

Jak obecna, trudna sytuacja gospodarcza wpływa na branżę architektoniczną? Wstrzymane projekty, stagnacja w gospodarce, wysoka inflacja i koszty realizacji inwestycji oraz materiałów budowlanych... – jak wpływają na rentowność architektonicznego biznesu? Co 2024 rok przyniesie architekturze? Które sektory wyglądają słabo, a które mogą się rozwijać? Skala wyzwań i ocena ryzyka.

  • Ludzie, a potem budynki. O rewitalizacji w wymiarze społecznym

Rewitalizacja dzielnic miast niesie za sobą nie tylko nową estetykę przestrzeni i nowe funkcje budynków. Wpływa też na postawy społeczne, o czym świadczą te przykłady. Cykl wystąpień i dyskusję o tym, jak architektura zmienia postawy społeczne.

  • Architekt miasta – zawód z misją i…

Z czym mierzą się dziś architekci miast? Piękne, pełne zieleni, dobre do życia – o jakich miastach marzą, w jakim kierunku chcieliby je rozwijać? Co stoi na przeszkodzie ważnych inwestycji, zmieniających ich ośrodki? Dialog z deweloperami, mieszkańcami i aktywistami miejskimi – czy istnieje przepis na udany dialog?

  • To build or not to build?

Rewitalizować, przebudowywać, zmieniać funkcje, a nie burzyć?

  • Przepis na mixed-use

Mixed-use jest jak gotowanie. Aby uzyskać najlepszy efekt, trzeba skorzystać z najlepszych składników i znać proporcje. Czy istnieje gotowy przepis?

  • Po kryzysie w mieszkaniówce nie ma śladu. Czy branża wnętrzarska odetchnęła?

Wielkie ożywienie na rynku mieszkaniowym to – przynajmniej w teorii – świetna informacja dla producentów wyposażenia i projektantów wnętrz. Co 2024 rok przyniesie branży wnętrzarskiej? Było kiepsko – czy jest lepiej? Cena, jakość, ekologia – co jest ważne dla klientów w czasach szalejącej drożyzny. Szanse i wyzwania dla sektora.

  • Made in... meble z Polski

Polska marka meblowa – jak budować rozpoznawalność polskich producentów mebli na świecie? Wyzwania, potencjał, korzyści... Tak to „robią” twórcy w Skandynawii, Włoszech, Japonii, a tak w Polsce.

  • Bo każdy jest inny. Inkluzywna architektura i design

Jaka może być rola architektury i designu w tworzeniu lepszego świata dla wszystkich, niezależnie od wieku, pochodzenia, stanu zdrowia czy religii. Zapraszamy na cykl wystąpień projektantów, ekspertów, producentów, które będą inspiracją do projektowania lepszego świata.

  • Collectible design. Na skrzyżowaniu designu i sztuki

Wzornictwo wkroczyło na ścieżkę rynku sztuki stosunkowo niedawno, ale moda na zbieranie „przedmiotów” szybko rozlała się po świecie. Jak tworzyć kolekcjonerskie projekty, jak głęboki jest ten rynek w Polsce i na świecie? Nazwiska, które rozpalają głowy koneserów i właścicieli galerii? W co inwestować i ile kosztuje kolekcjonerski design?

  • Zielona rewitalizacja miast

W jakim punkcie zielonej transformacji są polskie miasta? Czy istnieje recepta na idealny model zrównoważonego rozwoju ośrodka miejskiego? Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, efektywne wykorzystanie energii i zasobów naturalnych, odbetonowywanie i tworzenie terenów zieleni... – lista priorytetów jest długa, ale co jest kluczowe? Jak zasilać miasta przyszłości w erze „low carbon world”? Rola nowych technologii i sztucznej inteligencji. Wizja mieszkańca, urbanisty, inwestora, polityka – czy da się to połączyć? Finansowanie zielonej transformacji.

  • Patodeweloperka. Realny problem czy nadmuchane hasło?

„Tego się nie da odzobaczyć”. Jak walczyć z patologiami w budownictwie i architekturze? Przestrzegamy, pokazując najgorsze praktyki. Chwalimy najlepsze.   
Przemo Łukasik, architekt, medusa group
Magdalena Milert, architektka, urbanistka i blogerka

  • Zielone płuca miast

Parki, place, skwery, ulice, ogrody na dachach... Potrzeby miast i ich mieszkańców. Plany i spektakularne projekty

  • Osiedle – raj utracony

Jaka powinna być dobra architektura mieszkaniowa? Jak projektować osiedla dobre do życia i spędzania czasu. Dobre i złe przykłady

  • Sztuka w mieście

Artyści i ich dzieła w przestrzeni miejskiej. Dlaczego miasta i inwestorzy powinni inwestować w sztukę uliczną. Oczekiwania mieszkańców

  • Zdrowe wnętrza. Tak to się robi!

Wnętrze, w którym głównym aktorem jest człowiek. O wpływie projektu na nasze zdrowie, dobre samopoczucie i efektywność

  • Idealne biuro

Biuro na miarę XXI wieku musi być przede wszystkim zdrowe i komfortowe, ale design ma znaczenie.Szukamy przepisu na idealną przestrzeń dla  pracowników?

  • Wnętrza w sieci

Czy media społecznościowe naprawdę pomagają dziś projektować wnętrza i promować dobre rozwiązania?

  • Betonowe złoto odporne na kryzys

Rośnie polski rynek apartamentów premium. Ceny już dawno przekroczyły próg 40 tys. zł za mkw., ale chętnych nie brakuje. Kolejne inwestycje powstają w największych miastach Polski. Muszą wywoływać efekt „wow”, żeby przyciągnąć uwagę najbardziej zamożnych inwestorów. Świetne lobby, concierge, sala kinowa i usługi towarzyszące to absolutne „must have". Złote adresy – gdzie powstają nieruchomości premium, kto je projektuje, buduje i kupuje? Jak rosną ceny?

Trendy w projektowaniu nieruchomości komercyjnych i obiektów publicznych

Cykl prezentacji najnowszych projektów w Polsce

{article;40849;Za nami pierwszy dzień 4 Design Days 2023. Zobacz filmowe podsumowanie;https://pliki.propertydesign.pl/i/15/73/06/157306_300.jpg}

Wśród tematów także sesje pod hasłem Green Buildings, czyli wszystko o zielonym budownictwie:

  • Zrównoważone budownictwo. Jak idzie nam realizacja celów klimatycznych w budownictwie?

Cele klimatyczne, jakie stawia przed sobą Unia Europejska, są bardzo ambitne, a kluczową rolę w realizacji tych ambicji odgrywa budownictwo. Jak głosi dyrektywa „do 2050 r. każde państwo członkowskie ma posiadać wysoce energooszczędne i zdekarbonizowane zasoby budowlane”. Jak idzie nam realizacja celów klimatycznych w budownictwie? Co mobilizuje firmy do zielonej transformacji? Jak wyglądają systemy wspierania ekologicznego budowania? Kompetencje, koszty, legislacja – co jest największym wyzwaniem?

  • Odnawialne źródła energii w budownictwie XXI wieku

Podstawowe technologie OZE w budownictwie. Kiedy OZE się opłaca? Kierunek ZEB – czy w Polsce istnieje budownictwo zeroenergetyczne? Zmiany prawne, narzędzia motywacyjne, lokalne uwarunkowania.

  • Ekologiczne materiały budowlane. Dlaczego wciąż tak mało popularne

Cegły z odpadów, niskoemisyjny beton, materiały izolacyjne z recyklingu… Inwestycje, w których wykorzystuje się ekologiczne materiały budowlane, to na razie to wyjątki. Czemu tak się dzieje? Cena, świadomość, popularność – co jest wyzwaniem w przejściu na ekomateriały? Zdrowe, bezpieczne, efektywne, czerpiące z natury – na jakie materiały i technologie budowlane postawić, by były zgodne z gospodarką obiegu zamkniętego.

  • Moduły rozkręcają budowlankę. Wszystko o technologii prefabrykacji 

Mieszkania, biurowce, hotele, szkoły, przedszkola... To już nie wielka płyta. To technologia XXI wieku. Jak odczarować prefabrykację. Wybór technologii i profesjonalnego wykonawcy – co jest kluczem do sukcesu. Czy logistyka jest największym wyzwaniem dla sukcesu modułów?

  • Fala renowacji dotrze do Polski?

O zielonym budownictwie nie możemy rozmawiać tylko w kontekście nowych budynków. Aż 75 proc. istniejących budynków w Unii Europejskiej jest nieefektywne energetycznie i zgodnie z regulacjami UE będzie wymagać renowacji. Co więcej, według UE tempo modernizacji nieruchomości powinno być dwukrotnie szybsze niż obecnie. Co trzeba zrobić, aby fala renowacji dotarła do Polski? Rola biznesu, rządu, samorządów, instrumenty wsparcia.

To tylko część ważnych tematów, o których będą dyskutować architekci i projektanci z Polski i zagranicy, inwestorzy, deweloperzy, producenci i władze miast.

4 Design Days, czyli wszystko o architekturze i designie

4 Design Days to także targi towarów i usług z segmentu wyposażenia wnętrz, designu i budownictwa. Swoje produkty i usługi wystawcy eksponować będą na 8. tys. m2 sali wystawienniczej Międzynarodowego Centrum Kongresowego, którą podczas poprzedniej edycji wydarzenia odwiedziło kilkanaście tysięcy osób. 4 Design Days 2023 zgromadziło blisko 14,5 tys. uczestników, w tym 6 tys. gości biznesowych.

4 Design Days 4 Design Days

Na specjalnie przygotowanej przestrzeni swoje produkty zaprezentują też półfinaliści i finaliści konkursu Dobry Design 2024, którzy w DNA swoich biznesów wpisali wysoką jakość, długowieczność produktów i troskę o zrównoważony rozwój, ocenianego przez prestiżowe Jury.

Poznamy też najlepsze budynki i wnętrza – przed nami finał konkursu Property Design Awards. Nagrody te wręczymy podczas uroczystych gali, które są okazją również do spotkań w mniej formalnej atmosferze.

W trakcie 4 Design Days 2024 odbędą się dyskusje, prezentacje, wystawy, warsztaty, które poprowadzą gwiazdy TV i internetu, redaktorzy portali i magazynów o architekturze i designie, architekci i projektanci oraz eksperci. Odwiedzający będą mieli okazję poznać najnowsze trendy w architekturze i designie, wyposażeniu wnętrz publicznych i mieszkaniowych, zainspirować się przy urządzaniu przestrzeni i skonsultować z ekspertami.

{article;42259;Ciekawi goście, dobre miejsce i istotny pretekst do spotkania - to była ważna edycja 4 Design Days!;https://pliki.propertydesign.pl/i/15/79/58/157958_300.jpg}

4 Design Days "żyje" w mediach

4 Design Days „żyje” na długo przed i po terminie wydarzenia. Spotkanie jest szeroko relacjonowane w mediach Grupy PTWP: portalach propertydesign.pl, dobrzemieszkaj.pl, propertynews.pl, pulshr.pl czy portalsamorzadowy.pl oraz w mediach społecznościowych.

 4 Design Days jest nie tylko platformą do prezentacji nowych trendów w designie i architekturze, ale także przestrzenią do budowania wartościowych relacji między projektantami, architektami a inwestorami. Networking, który stanowi istotną część tego wydarzenia, to proces nawiązywania kontaktów, dzielenia się pomysłami i doświadczeniami, a także budowania partnerstw biznesowych. Jest to szansa na rozwinięcie sieci kontaktów, które mogą prowadzić do inspirujących projektów i wzajemnych korzyści – mówi Małgorzata Burzec-Lewandowska, autorka programu 4 Design Days.

Edycja 2024 to wiele nowości w programie, ale przede wszystkim możliwość networkingu w gronie architektów i projektantów z Polski i zagranicy, inwestorów, deweloperów, producentów i władz miast.

Pragniemy, aby tegoroczna edycja 4 Design Days była niejako odświeżeniem i zmianą dotychczasowej formuły wydarzenia, a nowa szata graficzna ma właśnie za zadanie podkreślić nasze dążenie do tworzenia silnych powiązań i współpracy pomiędzy wszystkimi uczestnikami tego wyjątkowego projektu – dodaje Robert Posytek, autor programu 4 Design Days.

 

4 Design Days 4 Design Days

Gośćmi poprzedniej edycji wydarzenia byli m.in.: Giuseppe Di Buccianico, Director, course in Ecoinclusive Design in University of Pescara, President of EIDD – Design for All Europe, Onny Eikhaug Founder of Innovation for All AS, President of EIDD – Design for All Europe in 2017-2021, Jocelyn Fillard, dyrektor ds. architektury, partner SUD Polska, Maciej Franta, założyciel Franta Group Architects, Oskar Grąbczewski, architekt, właściciel OVO Grąbczewscy Architekci, Agnieszka Kalinowska-Sołtys, prezes SARP, partner i członek zarządu APA Wojciechowski Architekci, Piotr Kalinowski, CEO of Design Director MIXD, Pete Kercher, ambasador Design for All Europe, Tomasz Konior, architekt Konior Studio, Ewa Kuryłowicz, generalny projektant, wiceprezes Kuryłowicz & Associates, Przemo Łukasik, właściciel medusa group, Rainer Mahlamäki, architekt, współzałożyciel Lahdelma & Mahlamäki architects, Marta Sękulska-Wrońska, architektka WXCA, Cameron Sinclair, współzałożyciel Armory of Harmony, Szymon Wojciechowski, prezes, architekt-partner, CEO APA Wojciechowski Architekci, Andy Yu, Projects Director Sou Fujimoto Architects.

4 DESIGN DAYS to największe w tej części Europy wydarzenie rynku nieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa. W 2024 roku odbędzie się w dniach 25-28 stycznia 2024 r., w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.   

 Organizatorem 4 DESIGN DAYS, od pierwszej edycji w 2016 r., jest Grupa PTWP, wydawca branżowych pism i portali, m.in.: propertynews.pl, propertydesign.pl, dobrzemieszkaj.pl. Grupa PTWP specjalizuje się także w organizacji kongresów, konferencji, szkoleń, seminariów i wydarzeń specjalnych na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – największą imprezą biznesową Europy Centralnej.   

 Zapraszamy na stronę: https://www.4dd.pl/pl/

Facebook: facebook.com/4DesignDays   

Instagram: instagram.com/4designdays

LinkedIn: https://www.linkedin.com/showcase/4-design-days/

Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWP: www.ptwp.pl 

Dodatkowe informacje: 
Joanna Durkalec, Imago Public Relations | T. 32 608 29 85 | M. 603 712 201
E. j.durkalec@imagopr.pl