Szczepan Wroński

partner, WXCA

Absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej. Współzałożyciel warszawskiej pracowni WXCA. Zwolennik stosowania subtelnych środków architektonicznych, które jednocześnie oddziałują na odbiorców najsilniej i podkreślają funkcje danego budynku oraz wyjątkowość kontekstu.

Zespół architektów, który współtworzy, działa w myśl autorskiej wspólnoty idei, gdzie każdy twórca ma równy głos w procesie kreatywnym. Taki model współpracy owocuje wieloma wygranymi w prestiżowych krajowych i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Spośród nich można wymienić m.in. I nagrody w konkursach na koncepcje: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu, Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu, Pola Mokotowskiego w Warszawie czy zagospodarowania Bulwarów Wiślanych.

Jeden z pierwszych wygranych międzynarodowych konkursów dotyczył nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Obecnie jest ono budowane na Cytadeli Warszawskiej. W jego sąsiedztwie powstaje Muzeum Historii Polski, którego jest także współautorem. Realizacje, które współtworzył – Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry czy Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, otrzymały nominacje do nagrody Miesa Van Der Rohe i zostały docenione jako najlepsze obiekty użyteczności publicznej (nagroda European Property Awards). Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich, Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, a także sędzia w Kolegium Sędziów Konkursowych SARP.