Ewelina Jaskulska

architekt, ARTECTONICA

Ewelina Jaskulska to architekt z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobytym podczas pracy w renomowanych pracowniach projektowych takich jak: Epstein, Valode-et-Pistre, Rhode Kellermann Wawrowsky. Brała udział w realizacji wielu prestiżowych inwestycji m.in. wieżowiec Rondo1 w Warszawie, wieżowiec Yset Tower w Rosji. Pracowała na stanowisku kierownika projektu na Polskę Stadionu w Gdańsku wybudowanego na Euro 2012.

Od 2014 roku prowadzi własną pracownię ARTECTONICA. A od 2019 roku wraz z Moniką Nalewajk i Joanną Aleksandrowicz prowadzi grupę badawczo-projektową IN PROGRESS ARCHITECTURE.

W 2019 roku The European Centre for Architecture and Urban Studies umieściło ją na liście „40 under 40”  - jako kolejne pokolenie najbardziej obiecujących i rozwijających się talentów projektowych, które wpłynie na kształt przestrzeni w przyszłości.

Poprzez interdyscyplinarne podejście do każdego zagadnienia projektowego w swojej pracy wychodzi poza tradycyjne myślenie o architekturze jak o zdefiniowanym obiekcie. Rozszerzając granice oddziaływania architektury, traktuje ją jako przestrzenny instrument do kształtowania struktur społecznych i kulturowych.

Jest współinicjatorem projektu badawczo-naukowego „ARCHITEKTONICZKI” prowadzonego przez FUNDACJĘ KATARZYNY KOZYRY , analizującego wpływ kobiet na architekturę i przestrzeń. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów.  Jest współautorem projektu Dom Dla Dominika, który zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie zorganizowanym z okazji 100-lecia Bauhaus /2018/. Jest również współautorem projektu „Where is Tiffany” który został wybrany na wystawę najlepszych prac konkursu Burnham Prize na Chicago Architecture Biennial /2017/. Jej projekt domu lokalnego zwyciężył w World Architecture Community Awards /2016/. Jej projekty były wystawiane w kraju i za granicą m.in.: Warszawa, Ateny, Londyn, Weimar, Monachium, Paryż i Chicago.