Aleksandra Chuchro

twórca procesu D3, właściciel firmy projektowej LIVIN, założycielka Świetlicy Architekta i Stowarzyszenia ŁAD, LIVIN

Aleksandra Chuchro jest z wykształcenia dyplomowanym artystą plastykiem i architektem. Przestrzeń traktuje jako podwalinę do szczęśliwego i zdrowego życia. Kocha piękno, harmonię i ludzi.

Jako mała dziewczynka o wielkim sercu chłonęła relacje wielopokoleniowego domu , którego otwartość na innych wykształciła w niej umiejętność zawierania znajomości i dostrzegania emocji. Silne osobowości domowników , obcowanie ze sztuką oraz morze przepływających przez dom ludzi dały jej energię do tworzenia i wiarę w drugiego człowieka.

Jej empatyczna osobowość i ponad 20- letnie doświadczenie pracy architekta, zaowocowało emocjonalną świadomością projektową. Konsekwencją tych przemian było stworzenie autorskiego procesu projektowego D3 (DOWIEDZ SIĘ , DOŚWIADCZ, DZIAŁAJ)

Za podstawę pracy architekta uważa trafne zdiagnozowanie użytkownika projektowanej przestrzeni. Potrzeby i rozwój społeczny człowieka to zagadnienia które w jej pracy stanowią istotne źródło wiedzy. Dlatego socjologia i psychologia architektury to nauki stale zgłębiane przez projektantkę. Prowadzone przez nią zajęcia ze studentami socjologii na Uniwersytecie Warszawskim były nauką również dla niej. Wspólne szukanie rozwiązań i wyciąganie wniosków uczy nie tylko studentów ale i wykładowcę.

Projektantka od kilkunastu lat z pasją prowadzi autorskie warsztaty architektoniczne i sensoryczne dla dzieci ale i dla architektów. Jest właścicielem firmy projektowej LIVIN, założycielką Świetlicy Architekta oraz Stowarzyszenia ŁAD. Kreatywnie patrząc w przyszłość stawia na wymianę wiedzy i doświadczenia dzięki czemu można stworzyć funkcjonalną i emocjonalną równowagę przestrzeni. Prowadzone przez nią niedawno warsztaty na międzynarodowej konferencji dla projektantów i dizajnerów Element Urban Talks uważa za jedne z ciekawszych w dotychczasowej swojej pracy. Bardzo pozytywny ich odbiór jest dla niej potwierdzeniem potrzeby zgłębiania wiedzy przez architektów w dziedzinie socjologii, psychologii i projektowania sensorycznego.

Projektowanie architektury jest dla Aleksandry za każdym razem nowym wyzwaniem i wewnętrznym przeżyciem. Architekt musi umieć przeżywać by zrozumieć klienta i jego upodobania. Wrażliwość i społeczna natura projektantki pozwala jej na dobry kontakt z klientem i miłą atmosferę pracy. To co fascynuje ją najbardziej w architekturze to „duch miejsca” czyli energia magicznie wytworzona w danej przestrzeni i jej przełożenie na emocje odbiorcy.

Architekt, którego podziwia projektantka za konsekwencję i mądrość w tworzeniu to Alvar Aalto. Aalto projektował budynek jako kompletną całość wraz z otoczeniem i najmniejszym detalem we wnętrzu i to właśnie jest prawdziwa architektura. Szczerość dla Aalto była bardzo ważna i dlatego uważał że architekt powinien umieć tworzyć całym sobą i przeżywać dzieło od początku do końca… do ostatniej klamki w drzwiach i flakonu na stole.