Spodek - zwiedzanie

Spodek jest ikoną Katowic i jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych w Polsce.

27-28.01
Dni
otwarte
25-26.01
Dni dla
biznesu

25.01.2024 | 11.00

BRAK WOLNYCH MIEJSC

25.01.2024 | 13.30

BRAK WOLNYCH MIEJSC

Ta niezwykle odważna konstrukcja powstała ponad 50 lat temu i do dziś zachwyca swoją bryłą. Architektów, którzy zaprojektowali Spodek, wybrano w 1959 roku w konkursie. W skład zespołu projektantów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy weszli architekci: Maciej Gintowt i Maciej Krasiński. Autorem konstrukcji Spodka był prof. inż. Wacław Zalewski, genialny konstruktor. Gorącym zwolennikiem budowy nowoczesnej hali w centrum Katowic był wojewoda śląski gen. Jerzy Ziętek, który chciał, by była symbolem miasta. Uroczyste otwarcie miało miejsce 8 maja 1971 r. w obecności ponad 12 000 gości. W wielkiej gali wystąpili zespół „Śląsk", Anna German oraz Ewa Decówna.

Budynek jest unikalny w skali światowej, zarówno pod względem architektonicznym, jak i inżynierskim. Główna hala ma olbrzymią rozpiętość 126 metrów i 33 metry wysokości. Została przykryta hiperboliczną 300-tonową kopułą, opartą na kratownicy ze stalowych lin. Z zewnątrz budynek pokryto łuskami – specjalnymi płytkami wykonanymi z masy żywicznej. Od wewnątrz sala widowiskowa jest wzorcowym przykładem modernizmu rzeźbiarskiego. Projekt jest dodatkowo poszerzony o salę gimnastyczną, lodowisko, hotel i pływalnię – w sumie zespół budynków związanych z halą Spodek zajmuje aż 7 hektarów.

Przewodnikiem po Spodku będzie Ryszard Nakonieczny

Ryszard Nakonieczny (1965), dr inż. arch., absolwent i adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach; w latach 2004-2011 redaktor naczelny kwartalnika "Archivolta"; współautor i redaktor książek: Słynne wille Polski (Praha 2013) oraz Oblicza modernizmu w architekturze (Katowice 2013); współzałożyciel Fundacji Dom Modernisty; organizator spacerów architektonicznych, dziesięciu edycji Festiwalu Ogrodów w Katowicach; kurator wystaw w: Brukseli, Pradze, Ostrawie, Wrocławiu, Katowicach, Gliwicach, Bytomiu i Sosnowcu.