Międzynarodowe Centrum Kongresowe - zwiedzanie

Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK) w Katowicach to wyjątkowy obiekt na mapie miejsc przeznaczonych dla biznesowych wydarzeń w Polsce.

27-28.01
Dni
otwarte
25-26.01
Dni dla
biznesu

26.01.2024 | 11.30

BRAK WOLNYCH MIEJSC

27.01.2024 | 10.00

BRAK WOLNYCH MIEJSC

Oddany do użytku w 2015 roku wyróżnia się postindustrialną estetyką oraz użytecznym designem. To miejsce łączące funkcję kongresową, konferencyjną, wystawienniczą, targową i widowiskową. Obiekt przeznaczony jest dla 15 000 użytkowników i wraz z sąsiadującym Spodkiem stanowi jedną z największych aren spotkań kongresowo-wystawienniczych i widowiskowo-sportowych w kraju. MCK m.in. ogłoszono Bryłą Roku 2015 oraz wyróżniono Nagrodą Architektoniczną Polityki 2015 i Grand Prix za najlepszą przestrzeń w województwie śląskim.  

Konkurs na gmach MCK wygrała propozycja warszawskiego biura JEMS Architekci. Zespół pracowni zaproponował wybudowanie prostego gmachu o kształcie prostopadłościanu, który jednak przecięty został na dwie części nieregularną szczeliną. Jej układ odtwarza przebieg dawnej drogi na Bogucice, a jej wnętrze zamieniono w przestrzeń publiczną. Pochyłe ściany, dach oraz posadzkę owej szczeliny porosła trawa, przez co uskoki i stopnie obniżających się stopni budynku zamieniły się w wygodne miejsca do siedzenia, doskonałe do spotkań, wypoczynku, rekreacji. To rzadko spotykane w polskiej architekturze rozwiązanie, gdy fragment budynku niejako traci swoją kubaturę, zamieniając się w... teren rekreacyjny. Architekci nazwali to miejsce „zieloną doliną”.

Przewodnikami po MCK będą Jerzy Szczepanik-Dzikowski i Paweł Majkusiak

Jerzy Szczepanik-Dzikowski, architekt – urodził się w 1945 roku w Lublinie. W 1972 roku ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 1984-1987 Prezes Oddziału Warszawskiego SARP. Od 1988 roku współzałożyciel i wspólnik w JEMS Architekci. Laureat Honorowej Nagrody SARP (2002).

Paweł Majkusiak, architekt – urodził się w 1971 roku w Radomiu. W 1998 roku ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Od 1996 roku współpracownik, a od 2003 roku partner i następnie wspólnik w JEMS Architekci. Współtworzy Zarząd Biura JEMS Architekci.

JEMS Architekci to pracownia architektoniczna założona w 1988 r. w Warszawie. Wśród projektów JEMS Architekci znajduje się Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, a także m.in. Hala Koszyki, Agora, Pixel, Kompleks Rajska 8, Apartamenty przy Warzelni | Browary Warszawskie, Kampus firmy odzieżowej LPP w Gdańsku.