Prelegenci

A B C D F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Z Ż
Katarzyna Wojda

Katarzyna Wojda

dyrektor generalna

Bjerg Arkitektur Polska

Od września 2015 roku odpowiedzialna za rozwój polsko-duńskiej pracowni architektonicznej Bjerg Arkitektur Polska specjalizującej się w projektowaniu budynków pasywnych, przyjaznych dla środowiska i użytkowników. Czuje się ‘Ambasadorką’ duńskiego podejścia do gospodarowania zasobami, wierzy w zrównoważoną duńską architekturę, której motto w Bjerg Arkitektur brzmi: najekologiczniejsze KWh to te, których w ogóle nie zużywasz.

Ekologiczna wizja BJERG realizuje się od ponad trzydziestu lat w licznych obiektach służących głównie lokalnym społecznościom, a w portfolio pracowni znajdują się przede wszystkim projekty żłobków, przedszkoli, szkół i domów seniora, oraz domy jednorodzinne i kameralne wielorodzinne. Bjerg projektuje dla ludzi i społeczności, dbając o komfort (multicomfort!) i dobrostan użytkowników.

Angażuje się w budowanie świadomości dotyczącej roli, jaką odgrywa architektura w tworzeniu zdrowych miast i społeczeństw.

W latach 2006-2015 pracowała jako Starszy Doradca ds. energii i środowiska w dziele ekonomicznym Ambasady Królestwa Danii wspierając rozwój obu krajów poprzez nawiązywanie relacji gospodarczych miedzy Polska a Danią w obszarze zrównoważonej polityki energetycznej i środowiskowej. Stworzyła Kampanię informacyjno-edukacyjną, łączącą świat nauki, biznesu i polityki, pod hasłem Smart Living. Pierwsze projekty polsko-duńskie realizowała jeszcze z ramienia Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A., gdzie pracowała przed rozpoczęciem kariery w dyplomacji. Tam właśnie zainicjowany został program oszczędzania energii w gminach inspirowany duńską kampanią społeczną – uruchomiono konkurs na najbardziej efektywną energetycznie gminę roku powtarzany cyklicznie przez lata.

Działania lokalne, które mają wyższy sens i wpływają pozytywnie na stan życia mieszkańców lokalnie, a tym samym na stan gospodarki globalnie są dla niej zawsze najbardziej ekscytującymi wyzwaniami.

Wątki przewodnie # Tweety:

#architektura ma znaczenie

#myśl holistycznie

#twórzmy mieszkania przyjazne dla klimatu i siebie (dbając o zdrowy klimat wewnętrzny
i zewnętrzny)

#zdrowy budynek = zdrowi ludzie = zdrowe miasto 

#90% czasu spędzamy w budynkach

#40% globalnego zużycia energii to budynki

# 70% emisji szkodliwych substancji do atmosfery – uśredniwszy – to wina budynków

#przeciwdziałajmy smogowi budując pasywne: passive premium = zero emisji

#najzdrowsze kWh to te, których nie zużywamy…

#optymalizacja energetyczna jako punkt wyjścia, nie cel sam w sobie

#zainwestuj w oszczędzanie energii, nie w jej produkcję

#Domy samowystarczalne = dzielnice samowystarczalne = czyste powietrze = bezpieczeństwo

http://www.bjerg.nu/pl/employees/katarzyna-wojda/

katwojda@bjerg.nu

 

Bierze udział w sesjach:

 • Zrównoważone miasto przyszłości

  ZOBACZ WIĘCEJ PRELEGENCI
   

  Zrównoważone miasto przyszłości

  Łączenie nowoczesnej architektury i ekologicznych rozwiązań. Błędy, których nie można powielać. Przykłady, które trzeba naśladować.

  Zrównoważone miasto przyszłości

POWRÓT