Prelegenci

A B C D F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Z Ż
Andrzej Chołdzyński

Andrzej Chołdzyński

architekt i urbanista

AMC – Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o.

Architekt DEPCra, OAF, LOIA RP, SARP, Prezes Zarzadu w AMC (…),  Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Studia podyplomowe z zakresu Teorii Architektury w Ecole d’Architecture – Paris Villemin (1989 - 1992) i studia architektoniczne w Ecole d’Architecture Paris la Seine (1983-1985) oraz studia z zakresu kultury i cywilizacji francuskiej – Uniwersytet Sorbony (1982-1983).

Pracuje i mieszka w Paryżu od 1982 r. i w Warszawie od 1996 r.

Architekt wszechstronny i wielowątkowy. W jego projektach i realizacjach materia architektoniczna i przestrzeń są kształtowane jednocześnie rzeźbiarsko, malarsko i inżyniersko. Zwolennik nierewolucyjnych, a ewolucyjnych przemian w kulturze materialnej i współczesnego odczytywania filozofii neoplatońskiej. Z upodobaniem i znawstwem pracuje zarówno nad asocjacjami semantycznymi w architekturze, jak i projektami współczesnych symbolicznych ogrodów. Tworzy w różnych skalach – od projektów urbanistycznych przez kolejne gmachy aż po projekty mebli. Poszukuje wartości w kontekstualnym definiowaniu każdego projektu. Kontynuuje i rozwija w swej pracy tradycję wczesnego modernizmu z silnymi odniesieniami do sztuki nowoczesnej, w tym malarstwa: fowistów, neoimpresjonistów, nabistów i awangardy lat powojennych, szczególnie tej z lat 50-tych XX wieku. Troska o detal architektoniczny i umiejętna praca z tradycyjnymi oraz współczesnymi materiałami i technologiami czyni od lat z każdej jego realizacji indywidualne i ważne wydarzenie.

Andrzej M. Chołdzyński, Architekt i firma AMC - Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. oraz Sp. k. mają w swoim dorobku m.in. projekty użyteczności publicznej; siedziby instytucji prywatnych; biurowce; rewitalizacje i przebudowy zabytków; stacje metra; budynki eksperymentalnych laboratoriów uczelni technicznych; miejskie metropolitalne projekty urbanistyczne; obiekty hotelowe i kongresowe; obiekty handlowe i usługowe; projekty mebli i wnętrz.

Wśród zrealizowanych projektów AMC(...) można wymienić:

Centrum Giełdowe w Warszawie - siedziba GPW w Warszawie S.A. (ze St. Fiszer, 2000); Lipowy Office Park  w Warszawie - siedziba Pekao S.A. (2009); budynek biurowy „Ambassador” w Warszawie (2013); budynek Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej (2014); rozbudowa dawnego Domu Partii – kompleksu Centrum Bankowo-Finansowe "Nowy Świat" S.A. w Warszawie o budynek biurowo-usługowy – CBF 2.0 (2016); stacje metra „Plac Wilsona” (2005), „Wawrzyszew” (2008), „Młociny” (2008); stacje II linii metra „Rondo Daszyńskiego”, „Rondo ONZ”, „Świętokrzyska”, „Nowy Świat-Uniwersytet”, „Dworzec Wileński”, „Stadion Narodowy”, „Centrum Nauki Kopernik”; Rozbudowa i przebudowa wraz z rewitalizacją Domu Towarowego CDT w Warszawie (2018);

Wśród przykładowych projektów będących w toku:

Projekt modelowego osiedla mieszkaniowego „Nowe Jeziorki” w Warszawie; Zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami przy ul. Wileńskiej; Sale koncertowe, sala tańca, mediateka, studio nagrań, klub jazzowy, archiwa w ramach przebudowy i rozbudowy zabytkowego neorenesansowego gmachu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przy Placu Piłsudskiego w Warszawie; Zespół budynków wysokościowych biurowych, z centrum kongresowym, handlem, usługami oraz parkingami podziemnymi przy ul. Siennej, ul. Towarowej w Warszawie;

Projekty autorstwa Andrzeja M. Chołdzyńskiego były wielokrotnie wyróżniane i nagradzane zarówno w kraju jak i zagranicą; na przykład: Centrum Giełdowe w Warszawie - nominacja do europejskiej nagrody im. Mies van der Rohe, Barcelona (2002); Stacja Metra Plac Wilsona w Warszawie - jako najlepsza stacja na świecie (Metro Awards w Kopenhadze 2008 Best New Station) oraz nagroda za najlepszy na świecie budynek użyteczności publicznej z żelbetu – Meksyk (2008), budynek biurowy Kronos Ambassador w Warszawie – jako Budynek Roku Aluprof (2014); Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej jako Finalista Projekt Roku SARP (2016) CBF 2.0 – nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy za najlepszy komercyjny budynek użyteczności publicznej (2016); Laureat Finalista EUROBUILD Awards in Architecture (2017); Budynki wysokościowe The Warsaw Hub uznane zostały w grudniu 2018 r. w konkursie International Property Awards w kategorii „Best Commercial High-rise Development Europe” przez międzynarodowe jury za najlepszy w Europie komercyjny budynek wysokościowy.

Andrzej Chołdzyński został odznaczony w 2000r. przez Prezydenta R.P. za wybitne zasługi w działalności na rzecz budowy kompleksu obiektów „Centrum Giełdowego” S.A. w Warszawie Krzyżem Kawalerskim Orderem Odrodzenia Polski; oraz m.in.: w 2002r. Państwową Nagrodą Rządu RP I-wszego stopnia za wybitną twórczość architektoniczną, w 2012r. nagrodą specjalną miesięcznika „Builder” Polski Herkules  przyznaną przez Kapitułę pod Patronatem Honorowym Wicepremiera, Ministra Gospodarki R.P. „za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie architektury, ze szczególnym uwzględnieniem projektu warszawskiego metra oraz za całokształt dokonań dla rozwoju polskiej architektury i budownictwa.”

Andrzej M. Chołdzyński jest laureatem kilkudziesięciu architektonicznych konkursów w kraju i za granicą, autorem esejów z dziedziny  filozofii i architektury, książek i publikacji o sztuce.

 

Bierze udział w sesjach:

 • Hot list – najciekawsze projekty komercyjne i publiczne ostatnich lat

  ZOBACZ WIĘCEJ PRELEGENCI
   

  Hot list – najciekawsze projekty komercyjne i publiczne ostatnich lat

  Przegląd najbardziej spektakularnych inwestycji i projektów ostatnich lat. Prezentacje najciekawszych realizacji, wystąpienia twórców – inwestorów i architektów. Poznaj najnowsze trendy, dowiedz się, kto zaprojektował najnowsze obiekty i wnętrza oraz kto je wyposażył. Zdobądź inspiracje do własnych projektów!

  Hot list – najciekawsze projekty komercyjne i publiczne ostatnich lat

POWRÓT