Zielona transformacja budownictwa w Polsce

Zielona transformacja budownictwa w Polsce – wydarzenie towarzyszące 4 Design Days 2025

Nadchodząca edycja 4 Design Days będzie wielką areną rozmów o zrównoważonym budownictwie. W cyklu dyskusji, rozmów oraz prezentacji "Zielona transformacja budownictwa w Polsce" dowiesz się wszystkiego o projektowaniu zrównoważonych budynków, ekomateriałach budowlanych, źródłach energii, finansowaniu czy najnowszych technologiach, które pozwalają budować bez śladu węglowego.

Na scenie wystąpią wybitni eksperci z „zielonym paszportem”: architekci, projektanci, producenci, deweloperzy, naukowcy, twórcy technologii i materiałów.

O tym będziemy rozmawiać:

Polityka i regulacje – wsparcie dla zrównoważonego budownictwa. Sustainable Construction Talks by Saint-Gobain

Jakie regulacje i polityki na poziomie krajowym oraz międzynarodowym wspierają rozwój zielonego budownictwa? Kalendarz dekarbonizacji. Zeroemisyjność: jak osiągnąć cel? Najlepsze praktyki w projektowaniu budynków neutralnych pod względem emisji CO2. Zielone finansowanie w branży budowlanej – dla kogo, za co? „Zielone” kredyty, obligacje, dotacje i ulgi podatkowe – zasady, warunki. Polskie przetargi w zielonym ogonie Europy – czas na promocję ekorozwiązań.

Energia, woda, powietrze. Czas ograniczyć konsumpcję i zanieczyszczenia

Jakie rozwiązania i technologie mogą efektywnie redukować zużycie energii, wody oraz emisje zanieczyszczeń w procesach budowlanych, przy jednoczesnym zachowaniu opłacalności ekonomicznej inwestycji?

Odpady budowlane: minimalizacja, recykling i przyszłość gospodarki cyrkularnej

Problem odpadów budowlanych jest jednym z największych wyzwań ekologicznych. Jakie metody minimalizacji odpadów oraz innowacyjne techniki recyklingu mogą pomóc przemysłowi stać się bardziej zrównoważonym?

Plac budowy bez paliw kopalnych

Wyzwania branży budowlanej przy wdrażaniu rozwiązań opartych na OZE. Jak zdekarbonizować proces budowy: technologia i innowacje, materiały, transport i logistyka, magazynowanie energii. 

Drewniana architektura

Deweloperzy i architekci otwierają nowy rozdział w historii polskiego budownictwa komercyjnego i stawiają na drewniane konstrukcje. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne i przyjazne przestrzenie do pracy i życia. Czy takich budynków będzie w Polsce więcej? Korzyści z drewnianej architektury. Wyzwania. Przykłady.

Normy dotyczące efektywności energetycznej budynków

Obowiązek prawny i kluczowy krok w kierunku zrównoważonego rozwoju miast i budynków. Najważniejsze normy i wytyczne dotyczące efektywności energetycznej budynków. Kalendarz dekarbonizacji.

Materiały budowlane: cena, dostępność i ekologia

Materiały budowlane potrzebują zielonego dopingu. Najnowsze innowacje, które łączą efektywność kosztową z ekologicznymi wymaganiami.

Digitalizacja i automatyzacja

Innowacje na rzecz zrównoważonego rozwoju budownictwa. Jak technologie cyfrowe, IoT oraz automatyzacja procesów budowlanych mogą zmniejszyć ślad ekologiczny budownictwa?

Projekty infrastrukturalne

Projekty infrastrukturalne. Jak budować mosty, tunele i drogi o niskim śladzie węglowym? Na jakim etapie jest zielona transformacja projektów infrastrukturalnych w Polsce? Od projektowania, przez budowę, po użytkowanie i ewentualną rozbiórkę. Zrównoważony model rozwoju infrastruktury – co jest największym wyzwaniem? Inwestycje, które poprawiają jakość życia mieszkańców, jednocześnie wspierając zrównoważony rozwój.

Spotkanie Forum Ekspertów Zrównoważonego Budownictwa

Podczas 4 Design Days 2025 odbędzie się także IV spotkanie Forum Ekspertów Zrównoważonego Budownictwa. W skład Forum wchodzi ponad 30 osób – szefowie firm deweloperskich, wykonawczych, producenci materiałów budowlanych i technologii czy architekci.

W ostatnim spotkaniu FEZB, do którego doszło podczas Property Forum 2024, gościnnie udział wzięli Krzysztof Bolesta z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ignacy Niemczycki z resortu rozwoju i technologii oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes NFOŚiGW.

Członkowie Forum stworzyli listę kluczowych rekomendacji, które przyspieszą zieloną rewolucję w przemyśle budowlanym w Polsce. Przedstawiciele rządu oraz NFOŚiGW zadeklarowali chęć współpracy i kontynuowania dialogu.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu!