Zakres tematyczny

Architektura i design

#4HUMANITY. Czas na refleksję – czy idziemy w dobrym kierunku?

Ludzkość w XXI wieku odniosła niewyobrażalny sukces – budujemy więcej i wyżej niż kiedykolwiek, dostęp do towarów i usług jest praktycznie nieograniczony. Tak dynamiczny rozwój świata ma jednak swoją cenę, obnaża szereg nieznanych wcześniej zagrożeń i wyzwań: zmiany klimatyczne, kryzys surowcowy, niepohamowany konsumpcjonizm, nierówności społeczno-ekonomiczne, starzejące się społeczeństwo, bezdomność, epidemie... Politycy, architekci, urbaniści, projektanci, doświadczeni deweloperzy i firmy budowlane oraz światowy kapitał – to m.in. autorzy scenariusza dalszego rozwoju świata. Czas na refleksję – czy idziemy w dobrym kierunku? Co jest najważniejsze?

#4HUMANITY. Polscy projektanci i architekci wspierają Ukrainę

Eye on... (prezentacje i wystąpienia). Design z Ukrainy. Ukraiński design to przykład przemyślanego, funkcjonalnego, ale i pełnego wyobraźni rzemiosła. Przedstawiamy najciekawszych twórców. Eye on... Projektowali w miastach, które teraz są niszczone. Oto najpopularniejsi ukraińscy architekci.

Architektura

#4HUMANITY. Jedyny błąd, który możemy popełnić, to nie zrobić nic. Zacznijmy od dialogu

Ukraina bije się o wolność. Kolejna walka stoczy się tuż po tym, jak zamilkną strzały. Odbudowa zrujnowanego kraju stanie się największym europejskim projektem budowlanym XXI wieku. Skala wyzwań będzie ogromna. Plan przyszłej odbudowy Ukrainy potrzebuje architektów. Jedyny błąd, który możemy popełnić, to nie zrobić nic. Zacznijmy od dialogu.

#4DEVELOPMENT. TAK TWÓRZMY BUDYNKI
Ponadczasowe, zrównoważone i ładne – jak projektować budynki?

Świat się zmienia. Społeczeństwo się zmienia. Budynki do życia, pracy i rozrywki, w których spędzamy czas, muszą być inne. Nie chcemy schronów i fabryk, ale „zdrowych”, ekologicznych, funkcjonalnych i różnorodnych przestrzeni do pracy i celebracji życia. Jak projektować ponadczasowe, zrównoważone i ładne domy i mieszkania, biura, centra handlowe, hotele i budynki użyteczności publicznej.

#4DEVELOPMENT. TAK TWÓRZMY BUDYNKI
Budynki zaprojektowane na wynajem

Dynamiczny rozwój rynku najmu instytucjonalnego oznacza wiele nowych budynków, nie tylko w wielkich miastach. Rola architektury jest tu nieoceniona – jak projektować nieruchomości PRS? Co jest kluczem do udanego projektu?

#4DIVERSITY. MIASTA MUSZĄ BYĆ RÓŻNORODNE
Przyszłość miast to przyszłość świata

Nie tak nasi dziadkowie wyobrażali sobie miasta XXI wieku. Zamiast zabetonowanej aglomeracji Jetsonów z latającymi samochodami i ruchomymi chodnikami, staramy się budować miasta zrównoważone, chętniej przesiadamy się na rowery, zastępując jezdnie ścieżkami. Wszyscy jednak stajemy się „mieszczuchami” – 75 proc. ludności świata będzie mieszkać niebawem w miastach. Szacunek do miejsca, człowieka i klimatu. Poszanowanie lokalności. Unikanie monokultury i wrażliwość społeczna. Zrównoważone budowanie oraz długowieczność. Architektura miast potrzebuje różnorodności. Jakie będą miasta przyszłości?

#4DIVERSITY. MIXED-USE ŁĄCZY
Powrót do źródeł. Architektura mixed-use przyszłością polskich miast

Architektura potrzebuje różnorodności. Miasta nie lubią monokultury. Ludzie mają różne potrzeby. Współczesne projekty mixed-use to coś znacznie więcej niż budynek biurowy z lokalami handlowymi na parterze. Coraz częściej mają formę szeroko zakrojonych działań miastotwórczych, w ramach których powstają place miejskie, parki czy sale koncertowe. Inwestycja w różnorodność jest droga. Dlaczego się opłaca? Jak może pomóc miastom?

#4DIVERSITY. REWITALIZACJA DAJE NOWE ŻYCIE
To nie sprint, to maraton z przeszkodami, ale na mecie nagroda jest wielka

Rewitalizacja historycznej tkanki nie jest tania, wymaga więcej czasu, cierpliwości i zaangażowania. Potrzebuje współpracy i zaufania, ale w polskich miastach już widać efekt kuli śnieżnej. Rozpoczyna się na małą skalę, stopniowo rozrasta i zaczyna wielkie zmiany społeczne. Dlaczego przyciąga uwagę inwestorów? Jak zmienia miasta? Szukamy przykładów wartych naśladowania.

Technologie

#4DEVELOPMENT. PO TAKIE SUROWCE SIĘGAJMY
By budynek nie był odpadem

Zdrowe, bezpieczne, efektywne, czerpiące z natury, przyjazne środowisku i nadające się do recyklingu – na jakie materiały i technologie budowlane postawić, by były zgodne z gospodarką obiegu zamkniętego? Na jakimi poziomie jest ekoświadomość w branży budowlanej?

#4DEVELOPMENT. TE MATERIAŁY WYBIERAJMY
Recycling wkracza na salony

Drewno, kamień, stal – to nie wszystkie surowce, po które sięgają producenci i twórcy wyposażenia wnętrz. Wielu z nich przetwarza materiały, poddaje je recyclingowi i daje im nowe życie. Reduce, reused i recycle – pokażemy, jak produkować i projektować materiały wykończeniowe, meble i dodatki z myślą o ograniczaniu konsumpcji surowców.

#4DEVELOPMENT. TE INNOWACJE MAJĄ SENS
Efektywna innowacja. Jak nowoczesne technologie skracają drogę do efektywności energetycznej budynków i wnętrz

Digitalizacja przestrzeni do życia i pracy postępowała jeszcze przez pandemią, ale to COVID-19 okazał się akceleratorem wielu technologicznych zmian w architekturze, designie i nieruchomościach. Rozwój technologii pomaga w osiągnięciu samowystarczalności energetycznej indywidualnych obiektów, a wnętrza zamienia w inteligentne przestrzenie reagujące na potrzeby użytkowników. Prezentujemy najciekawsze rozwiązania.

#4DEVELOPMENT. TE INNOWACJE MAJĄ SENS
Na cyfrowych torach BIM

Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje o przełomie na drodze do cyfryzacji procesu budowlanego w Polsce. Tak określa powołanie przy ministerstwie grupy roboczej ds. modelowania informacji o budynkach BIM. Możemy już mówić o kamieniu milowym we wdrażaniu tej technologii?

#4DEVELOPMENT. POSTAWMY NA ZIELONĄ ENERGIĘ
Budynki napędzane zieloną energią

Właściciele nieruchomości na coraz większą skalę redukują zużycie energii elektrycznej. W tym celu instalują systemy fotowoltaiczne czy wymieniają oświetlenie na energooszczędne oprawy LED. Jak budynki przechodzą na zieloną stronę mocy w praktyce? Ile kosztują ekorozwiązania i jakie dają oszczędności?

#4DEVELOPMENT. WEJDŹ NA DROGĘ ESG
Odpowiedzialność wobec planety oraz ludzi

Właściciele nieruchomości chcą, by budynki przestały mieć negatywny wpływ na środowisko, a ich ślad węglowy został maksymalnie zredukowany. Jak dostosować nieruchomość do zasad zrównoważonego rozwoju? Co mówi prawo? Praktyki, które warto naśladować.

#4DIVERSITY. DOMY GOTOWE NA NOWE WYZWANIA
Ekologiczny DOM – jak go zbudować?

Design

#4DEVELOPMENT. TAK TWÓRZMY RZECZY
Cel: długowieczność. Jak tworzyć przedmioty, które nie będą śmieciami?

Świat potrzebuje produktów, które będą cieszyć oko, ale zostaną z nami na długo i przetrwają ulotne mody. W jaki sposób tworzyć rzeczy, które będą piękne i trwałe, tak by ludzie chcieli zachować je na dłużej? Jakość, design, ekologia – w poszukiwaniu wartości poza samym produktem. Surowce, innowacje, wzornictwo, rzemiosło, koszty – gdzie leży klucz do zrównoważonych przedmiotów. Jak szlachetne pomysły przekuć w intratny biznes? Projektant, producent, klient – jak odnaleźć wspólny mianownik?

#4DEVELOPMENT. TAK TWÓRZMY MEBLE
Meble produkowane świadomie. Taki jest rynek meblarski w 2023 roku, jaki będzie za 10 lat?

Jedna z głównych polskich specjalności eksportowych – polskie meble – mierzą się ze skutkami wojny w Ukrainie, jednocześnie coraz intensywniej realizując cele gospodarki o obiegu zamkniętym. Inwestycje w design, innowacje, neutralność klimatyczna – na co stawia branża? Dostępność surowców i drewna, konkurencja cenowa, logistyka, sprzedaż, inflacja, brak rąk do pracy – co stanowi główne wyzwanie? Strategie i plany firm meblarskich.

#4DEVELOPMENT. TAKIE WYPOSAŻENIE WNĘTRZ MA SENS
Jak z Instagrama, ale czy ekologicznie i z dobrym designem? O wnętrzarskich wyborach Polaków

Producenci wyposażenia łazienek, podłóg, drzwi, oświetlenia i mebli inwestują w zrównoważony rozwój i przestawiają produkcję na eko. Czy polski klient docenia te starania? Jakie wyposażenie wybiera – ekologiczne, ładne, a może tanie? Gdzie szuka inspiracji? Jak kreować świadomych klientów? Rola projektantów wnętrz.

#4DEVELOPMENT. POSTAWMY NA ZIELONĄ ENERGIĘ
Ładnie czy technologicznie? A może jedno i drugie?

Budynki i wnętrza uzbrojone w innowacje i urządzenia to wyzwanie dla architektów i projektantów. Czy może być ekologicznie i ładnie?

#4DEVELOPMENT. WŁĄCZMY SIĘ W NOWY EUROPEJSKI BAUHAUS
Słowa zamienić w czyny

Jak rośnie społeczność NEB? Jakie najważniejsze działania w ramach Nowego Europejskiego Bauhausu podjęto od końca 2020 r.? Co się udało zrealizować? Jakie plany na najbliższą przyszłość ma Komisja Europejska – programy na kolejne lata.

#4DIVERSITY. BIURA, KTÓRE INTEGRUJĄ
Biura – nowe horyzonty

Stawiają człowieka w centrum uwagi, sprzyjają kreatywnemu myśleniu, a designem nawiązują do wartości firmy. Mają też sprostać wyzwaniom pracy hybrydowej, być ekologiczne i zgodne z zasadami ESG. Przestrzenie do pracy poszerzają horyzonty – gdzie sięgają?

#4DIVERSITY. WNĘTRZA GOTOWE NA NOWE WYZWANIA
Cyberprzestrzeń przyjazna ludziom

Smartyzacja przestrzeni życiowych. Technologie przyszłości dostępne już dziś w naszych domach. Czy rozwój technologii przyczyni się do wygodniejszego i zdrowszego życia? A może wręcz przeciwnie – wystawi nas na atak cyberprzestępców?

#4DIVERSITY. WNĘTRZA GOTOWE NA NOWE WYZWANIA
Światło jest absolutnie wszystkim

Światło naturalne w domu i biurze. Jak efektywnie „wpuścić” światło do przestrzeni, w których żyjemy i pracujemy? Jak światło naturalne wpływa na efektywność odpoczynku i pracy? Ile można zaoszczędzić na przemyślanych rozwiązaniach?

#4DIVERSITY. ALTERNATYWNE MATERIAŁY
Zrównoważony charakter i wszechstronność drewna

Trwałe, ponadczasowe wzornictwo w połączeniu z jakością wykonania coraz częściej znajdują się w centrum uwagi nabywców, projektantów i korporacji. Drewno staje się preferowanym surowcem, idealnym wyborem dla projektowania w duchu „slow”. Jak jest ekoalternatywa?

Urbanistyka

#4DIVERSITY. MIASTA MUSZĄ BYĆ RÓŻNORODNE
Małomiasteczkowe społeczności wielkich miast

Koncepcja kwadransowych miast w praktyce: Aspern Seestadt w Wiedniu, Rive Gauche w Paryżu... Szukamy przepisu na dobrze zaplanowane miasto szczęśliwych ludzi.

#4DIVERSITY. DZIELNICE POTRZEBUJĄ ZMIAN
Dzielnice w trakcie metamorfozy – tak zmieniają się znane dzielnice w polskich miastach

Burmistrzowie, architekci, urbaniści, mieszkańcy o potrzebach lokalnych społeczności

Eye on... – prezentacje i wystąpienia

Droga do sukcesu

Właściciele i szefowie 10 polskich pracowni architektonicznych oraz biur projektowych opowiedzą o realizowanych projektach i zdradzą klucz do sukcesu w branży. Co jest najważniejsze w pracy architekta i projektanta, jak rozwinąć skrzydła, jakich błędów nie popełniać? O to zapytamy znanych twórców.

Orbit City. Jakie będą miasta przyszłości? Odważne wizje miast przyszłości

20 miast, 20 projektów

Strategiczne projekty miejskie – projekty nowo otwarte i w trakcie projektowania

Najciekawsze projekty dzielnic w trakcie metamorfozy

Domy przyszłości w duchu eco-friendly i zero waste

Ekologia jest tylko dla ludzi majętnych, a rozwiązania przyjazne środowisku oznaczają wysokie koszty budowy – to wciąż powszechne opinie wśród Polaków. Ile naprawdę kosztuje budowa inteligentnego i przyjaznego środowisku domu? Sprawdzamy i pokazujemy najciekawsze projekty z Polski i z zagranicy.

Najciekawsze budynki publiczne – projekty nowo otwarte i w trakcie projektowania

Najciekawsze budynki komercyjne – projekty nowo otwarte i w trakcie projektowania

Najciekawsze wnętrza komercyjne – projekty nowo otwarte i w trakcie projektowania

Najciekawsze wnętrza mieszkaniowe – projekty nowo otwarte i w trakcie projektowania

KUCHNIA

SALON

ŁAZIENKA

ARCHITEKTURA W PRAKTYCE

Update. Tak zmienia się praca architekta

Inspirujące warsztaty, w niespokojnych czasach. Jedno miejsce, ważne tematy, szerokie spektrum zagadnień, wyjątkowi eksperci - wszystko o przyszłości pracy architekta.

  • Zmiana rynku - jak budować markę architekta w dobie rynkowych wyzwań?
  • Technologie. Co musisz wiedzieć o nowoczesnym projektowaniu i budownictwie
  • Dekarbonizacja. Cicho, ale nieubłaganie zegar odlicza czas do wielkiej transformacji – przygotuj się na nią
  • Social media – tu trzeba się promować, ale zagrożeń jest wiele. Najlepsze praktyki w mediach społecznościowych
  • Klient. Jak podążać za trendami i oczekiwaniami

SCENA ENERGOOSZCZĘDNOŚCI

Game changer. Koszty wystrzeliły, te technologie przyniosą oszczędności

Koszty utrzymania budynków wzrosły nawet o kilkaset procent. Technologie, które do tej pory były „modą” zarezerwowaną dla najbogatszych, stały się koniecznością. W jakie rozwiązania warto inwestować i co dają? Jak optymalizować koszty? Co proponują producenci – sprawdzamy. Greenwashing – uwaga na pułapki.

Termomodernizacja

Sposób na zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Rozwiązania, koszty. Finansowe wsparcie termomodernizacji.

Technologie energooszczędne

Oświetlenie, klimatyzacja i wentylacja, stolarka okienne itp.

Energooszczędne budownictwo – wyzwania projektowe

Budynki i wnętrza uzbrojone w innowacje i urządzenia to wyzwanie dla architektów i projektantów. Czy może być ekologicznie i ładnie?

DOBRZE MIESZKAJ NA ŚLĄSKU

Z najlepszą architekturą i designem – w te śląskie nieruchomości warto inwestować

4 Design Days tworzy scenę dla wyjątkowych nieruchomości mieszkaniowych i apartamentów inwestycyjnych w woj. śląskim. Zapraszamy na:

  • Mini targi - najciekawsze oferty oraz rozmowy z deweloperami
  • Dyskusja na scenie – jak i w co lokować kapitał na rynku nieruchomości na Śląsku – pytamy ekspertów, finansistów i deweloperów
  • Przewodnik po inwestowaniu w śląskie nieruchomości – przegląd rynku, najciekawsze oferty, ceny, porównania

Zaproponuj temat dyskusji

Informujemy, że dane osobowe wprowadzone do poniższego formularza będą przetwarzane tylko w zakresie prezentacji propozycji tematyki, nie dłużej niż do dnia zakończenia eventu, którego dotyczą. W pozostałym zakresie stosuje się warunki Polityki Prywatności dla danych związanych z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych.