Kolekcja Designu Muzeum Śląskiego w Katowicach

Zainicjowany programowo w 2020 roku projekt stworzenia nowej kolekcji muzealnej zakłada pochwycenie aktualnych propozycji wzornictwa unikatowego i przemysłowego w rozciągłości regionalnej – ogólnopolskiej – europejskiej – globalnej. Wyrasta z potrzeby myśli o szerokim, całościowym widzeniu kultury artystycznej naszych czasów, pulsującej różnymi tendencjami estetycznymi oraz dziełami rozmaitych indywidualności. W oglądzie designu po 1990 roku centralne miejsce zajmują obecnie wyposażenie wnętrz (od meblarstwa po oświetlenie) oraz ceramika, szkło i biżuteria. Nie zapominamy jednak o innych dziedzinach aktywności twórczej, takich jak grafika użytkowa czy moda.

Plan wydarzeń towarzyszących powstawaniu nowej kolekcji obejmuje wystawy i konferencje naukowe, a także wykłady, warsztaty, panele dyskusyjne i promocje interesujących publikacji.

W procesie powiększania potencjału kolekcji designu Muzeum Śląskiego ambicje kustoszy natrafiają na przeszkody natury finansowej. Tym cenniejsze staną się dla nas dary projektantów, producentów i mecenasów chcących przyczynić się do realizacji tak ważnego projektu w perspektywie polskiego i światowego dziedzictwa kulturowego.

 

Krzesło ANTROPO
proj. Wojciech Mierzwa, 2021
wytw. Sculptur, Karlshamn, Szwecja
druk 3D (LSAM)
materiał: DuraSense (zawiera włókno drzewne 51%), 100% do recyklingu

Płynne linie i cyrkularny profil nawiązują do filozofii zamkniętego obiegu. Sprężystość biokompozytu, jego zapach i ergonomia tworzą mebel nowoczesny i ekologiczny.

Krzesło DUNE
proj. i wyk. Cyryl Zakrzewski, 2017
sklejka brzozowa, olej naturalny

Natura wciąż stanowi żywą inspirację — przypomina ruchy piaskowych wydm i niesie wrażenie nieustannie przesypującego się piasku. Mebel z pogranicza designu i rzeźby.

Krzesło ULTRALEGGERA (wersja RAW)
proj. Oskar Zięta, 2019
wytw. Zieta Studio, Wrocław – Zielona Góra
technologia FiDU, cięcie laserowe, aluminium, 100% do recyklingu

Obecnie najlżejsze krzesło świata (waga 1660 g, obciążenie 1208 kg) — odpowiedź na kultową Superleggerę Gio Pontiego z 1957 roku. Jego minimalistyczna forma pozwala mu zaistnieć w każdej przestrzeni.