Prelegenci

Rainer Mahlamäki

Rainer Mahlamäki

architekt, współzałożyciel

Lahdelma & Mahlamäki Architects

Emerytowany profesor Uniwersytetu w Oulu. Partner i współzałożyciel firmy Lahdelma & Mahlamäki architects. Członek Fińskiego Stowarzyszenia Architektów (SAFA).

Urodzony 12 czerwca 1956 r.

Sztandarowe projekty emerytowanego profesora Rainera Mahlamäkiego są wynikiem jego przekonania o znaczeniu historii, jaka stoi za każdym ze zleceń. Jego dążeniem jest zrozumienie ludzi, dla których projektuje, krajobrazu, który zmienia, a także historii, którą odzwierciedla. Niezależnie od tego, czy są to muzea czy domy, fundamentem jego projektów jest głębokie zrozumienie ich istoty, dlatego mówią one same za siebie.

W 1997 roku Rainer Mahlamäki założył wraz z Ilmarim Lahdelmą firmę Lahdelma & Mahlamäki architects. Ich współpraca rozpoczęła się na długo przed tym wydarzeniem – od założenia kolektywu architektonicznego 8 Studio w 1986 r. oraz biura architektonicznego Kaira-Lahdelma-Mahlamäki
w 1992 r.

Rainer Mahlamäki nieustannie uczestniczy w przedsięwzięciach fińskich instytucji zajmujących się edukacją i architekturą. Jest byłym profesorem architektury współczesnej na Uniwersytecie w Oulu, w latach 2002–2006 przewodniczył Zarządowi Muzeum Architektury Fińskiej, a w latach 2007–2011 pełnił funkcję prezesa Fińskiego Stowarzyszenia Architektów.

Do jego najbardziej znanych prac należą m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich (POLIN) w Warszawie, Fińskie Centrum Natury Haltia w Espoo w Finlandii oraz Fińskie Muzeum Lasu Lusto w fińskim Punkaharju. Spośród projektów, nad którymi obecnie pracuje, warto wymienić wieżowce Trigoni, które powstaną w Helsinkach, a także budowane obecnie Muzeum Zaginionego Sztetł w Szadowie na Litwie.

Poza pracą nad swoimi projektami Rainer Mahlamäki często podejmuje się roli jurora w znanych międzynarodowych konkursach architektonicznych. Jego pionierskie osiągnięcia na arenie
międzynarodowej doceniono w 2017 roku, kiedy to z rąk króla Szwecji otrzymał prestiżowy Medal Księcia Eugena.


Bierze udział w sesjach:

Studio Propertydesign.pl

4DD. O architekturze przy kawie

POWRÓT