Prelegenci

A B C D F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U V W Z Ż
Małgorzata Mańka-Szulik

Małgorzata Mańka-Szulik

prezydent Zabrza

W 2006 roku wybrana na Prezydenta Miasta Zabrze z listy obywatelskiego komitetu „Skuteczni dla Zabrza”. Ponownie wybrana na to stanowisko w 2010 roku i 2014 roku. Od 20 lutego 2015 roku kieruje pracami Zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

Dzięki skutecznemu zarządzaniu Zabrze jest miastem rozwijającym się w zrównoważony sposób. Ostatnie lata to czas tak znaczących przedsięwzięć w zakresie infrastruktury jak budowa zabrzańskich odcinków Drogowej Trasy Średnicowej, rozwój zabrzańskiej terenów Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, modernizacja wodociągów i kanalizacji, realizacja projektów ekologicznych, modernizacja obiektów użyteczności publicznej, budowa szpitala czy budowa obiektów rekreacyjno-sportowych.

Zabrze jest miastem stawianym jako przykład wykorzystywania obiektów poprzemysłowych i rewitalizacji przestrzeni miejskiej. W 2007 roku została udostępniona Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido. Obecnie trwają prace przy oddaniu do użytku Sztolni Królowa Luiza. Turyści już mogą korzystać z części znajdującej się na powierzchni. W 2014 roku Zabrze było najchętniej odwiedzanym miastem na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Organizowane są tu cykliczne międzynarodowe targi turystyczne i konferencja na temat turystyki.

Małgorzata Mańka-Szulik zainicjowała utworzenie pierwszej w Polsce samorządowej szkoły artystycznej – Liceum Sztuk Plastycznych w Zabrzu. Będąc jej dyrektorem zbudowała model szkoły kreującej aktywnego odbiorcę i twórcę kultury.

Jako założyciel i przewodnicząca wielu organizacji pozarządowych przez lata działalności społecznej podejmowała szereg inicjatyw kulturalnych, gospodarczych, edukacyjnych, stawiając na partnerski dialog. To właśnie takie podejście oraz otwarcie na potrzeby drugiego człowieka i całych grup społecznych są zauważalnymi cechami jej prezydentury.

Z wykształcenia matematyk. Ukończyła Uniwersytet Śląski w Katowicach. Bezpartyjna.

 

Bierze udział w sesjach:

  • Mieszkanie Plus na Śląsku - na plus czy minus? Perspektywa dewelopera

    ZOBACZ WIĘCEJ PRELEGENCI
     

    Mieszkanie Plus na Śląsku - na plus czy minus? Perspektywa dewelopera

    • W Katowicach, Chorzowie, Gliwicach, Tychach, Zabrzu – między innymi w tych śląskich miastach staną obiekty mieszkalne w ramach Programu Mieszkanie Plus. Jak go efektywnie wykorzystać i dopasować do lokalnych potrzeb?
    • Czy program jest i będzie kołem zamachowym dla nowych inwestycji skrojonych na kieszenie mieszkańców Śląska?
    • Plusy i minusy nowego wsparcia oczami samorządowców.
    • Czy program nie jest konkurencyjny do działań deweloperów – opinie deweloperów, perspektywa dla biznesu

    Mieszkanie Plus na Śląsku - na plus czy minus? Perspektywa dewelopera

  • Centra handlowe. Przepis na handel w nowym wydaniu

    ZOBACZ WIĘCEJ PRELEGENCI
     

    Centra handlowe. Przepis na handel w nowym wydaniu

    Polskie miasta mają dziś swoje problemy i wyzwania związane z rozwojem rynku handlowego - nowe centra handlowe będą powstawać, a jednocześnie jest coraz większa potrzeba ożywienia ulic handlowych. Czy centra handlowe i ulice handlowe są dla siebie konkurencją? Co należy zmienić, by pogodzić interesy deweloperów centrów handlowych i samorządu? Wizja handlu oczami biznesu i samorządu.

    Centra handlowe. Przepis na handel w nowym wydaniu

POWRÓT