Wystawy w ramach 4DD

   

 • Design jest dla Ciebie Wystawa absolwentów i studentów Wydziału Projektowego ASP Katowice na wyjątkowych targach 4 Design Days w katowickim Spodku.

  Czy dizajn jest też dla Ciebie? Zobacz wystawę studentów i absolwentów ASP i przekonaj się na własnej skórze czy taki dizajn jest dla Ciebie. W czasie odwiedzania targów zrób sobie przerwę i spotkaj się z tym, co katowicki design ma do powiedzenia i pokazania właśnie Tobie. Tym razem szczególnie zadowoleni będą mężczyźni i chłopcy — zobaczą najprawdziwszy bolid Formuła Student z międzynarodowych zawodów dla politechnik, w których studenci z całego świata rywalizują budując jak najlepszy bolid wyścigowy. Nie zabraknie projektowania zorientowanego na użytkownika w tym wielofunkcyjnych mebli, aplikacji, ale też znakomitych realizacji z zakresu projektowania usług, światła, tkanin i druku. Projekty powstały we współpracy z m.in : Politechniką Śląską, Aquaform Lighting Solutions, Centrum Nauki Kopernik, Wydawnictwem BOSZ. Jeśli nie jesteś pewien czy warto, poniżej kilka nagród i wyróżnień przyznanych tym właśnie pracom:

  • Tekstyliada,
  • Mazda Design 2017,
  • Lamborghini Road Monu-ment,
  • Young Design 2017,
  • Nagroda BPSC,
  • Graduation Projects 2015,
  • TechInk Award Pekin 2017
  • Młodzi na Start,
  • Nagroda Ministra Kultury w ramach Najlepszych dyplomów projektowych Design 32,
  • Wyróżnienie honorowe w Międzynarodowym Konkursie Studenckiej Grafiki Projektowej Agrafa,
  • Wyróżnienie Medalem Rektora ASP Katowice,
  • See&Say (Klub Twórców Reklamy KTR) w Warszawie.

  Swoje prace pokażą: Martyna Mieszko, Marek Kasperek, Kamil Kowalczyk, Kinga Pawlik, Katarzyna Breczko, Klaudia Gołaszczyk, Ewelina Bidzinska, Klaudia Żmuda, Anna Wręga, Kaja Nosal, Małgorzata Burkacka, Joanna Ambroz.

 • Świadome zarządzanie i gospodarowanie odpadami to obecnie jedna z najważniejszych kwestii poruszanych na wielu płaszczyznach życia, także w architekturze. O tym, że ekologia idzie w parze z projektowaniem przekonują twórcy wystawy „Let’s talk about garbage”, Hugon Kowalski i Marcin Szczelina.

  „Let’s talk about garbage” to projekt zaprezentowany na głównej wystawie 15. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji oraz w Parlamencie Europejskim w Brukseli. W nowej odsłonie, zawita do Katowic na 4 Design Days. Autorzy, Hugon Kowalski i Marcin Szczelina, chcą zwrócić uwagę na problem nadprodukcji odpadów oraz na możliwości ich wykorzystania w architekturze. Prowadzą nas przez krótką historię śmieci, największe wysypiska Trzeciego Świata, skomplikowane odpadowe szlaki handlowe i opowieść o losach tych, którzy przy obróbce odpadów pracują i żyją – dosłownie i w przenośni – na śmietnisku.

  Autorzy projektu: Hugon Kowalski, Marcin Szczelina

  Producent: Aleksandra Pudełko

 • Henning Larsen Architects to jedno z największych biur architektonicznych w Skandynawii. Ich projekty można znaleźć niemal na każdym kontynencie, a wszystkie z nich odpowiadają na potrzeby użytkowników i społeczeństwa, przy jednoczesnym poszanowaniu lokalnej kultury. Najbardziej znaną realizacją biura jest sala koncertowa Harpa w Reykjaviku, za którą pracownia została uhonorowana nagrodą im. Mies’a van der Rohe w 2013 roku.

  Wystawa przedstawia najnowsze projekty pracowni, także te, które nadal są w realizacji. Henning Larsen Architects mają możliwość projektowania w krajach takich jak Norwegia,Dania, Niemcy oraz Arabia Saudyjska.

 • Prezentacja jest problemowa , dotyczy architektury niebotyków , ale też i zagadnienia „oswajania „ wieżowców w Polsce . Autorzy pragną na niej pokazać, że budynki te nie są zamkniętymi , niedostępnymi wieżami a "miastem w mieście" z otwartym parterem , przez który się przechodzi , który zaprasza i kontynuuje to, co się dzieje na ulicy . Dzięki swojej wyrazistości wspomagają one też orientację w przestrzeni i tworzą tożsamość miejsc, w które zawitały.

  Kuryłowicz & Associates bardzo dziękuje firmie ECHO Investment za wypożyczenie na cel tej wystawy makiet Q 22.

  Autorzy wystawy: arch. Piotr Kudelski , grafik Rajmund Rajchel , Janusz Chmielewski, pod kierunkiem arch Ewy Kuryłowicz - Kuryłowicz & Associates sp z o.o.; właściciel wystawy: Kuryłowicz & Associates sp z o.o.; patronat merytoryczny: Fundacja Stefana Kuryłowicza, ECHO Investment ; patronat medialny Architektura- murator.

 • Medusa Group to biuro architektoniczne o dużym doświadczeniu założone w 1997 roku przez Przema Łukasika i Łukasza Zagałę. Medusa jest multidyscyplinarnym biurem projektowym zaangażowanym w projekty związane z architekturą, planowaniem przestrzennym, grafiką i wzornictwem przemysłowym w Polsce i za granicą.

  Wystawa ma charakter retrospektywny. Prezentuje najważniejsze realizacje biura, które przedstawiają działania związane z architekturą i designem.

 • Wydział Architektury Politechniki Śląskiej reprezentowany jest przez Katedrę Sztuk Pięknych i Projektowych, która podczas wystawy prezentuje najlepsze prace dyplomowe studentów studiów licencjackich i magisterskich na kierunku Architektura Wnętrz oraz studiów podyplomowych w zakresie Architektura Wnętrz i Wzornictwo. Wśród wystawionych prac znajdują się min.: praca dyplomowa magisterska uhonorowana Nagrodą główną III stopnia w XI edycji Konkursu „Teraz Polska Promocja i Rozwój” na najlepszą pracę magisterską dotyczącą konkurencyjności, innowacji i promocji Polski autorstwa Pani Agnieszki Pluszczewicz pt. „Kaszëbë”. Projekt koncepcyjny kaszubskiego centrum kulturalnego w kompleksie budynków dawnej latarni morskiej Rozewie II w Jastrzębiej Górze” oraz prace licencjackie nagrodzone tytułem „Dyplom Roku 2016 i 2017”. Ponadto podczas wystawy zaprezentowane zostaną projekty wykonane w ramach prac naukowo – badawczych realizowanych we współpracy z przemysłem, w tym praca Pani Kingi Kwiatkowskiej pt.: „Fotel dla seniora” wykonana dla firmy COALA Adam Cygnar PPH oraz projekt Pana Mateusza Limanówki pt.: „System kanap” dla firmy MART Tomasz Wysocki PHU.

  W roku akademickim 2017/2018 Wydział Architektury obchodzi jubileusz 40-lecia powstania oraz 10-lecie utworzenia i kształcenia na kierunku Architektura Wnętrz. W ostatnim czasie ugruntowała się pozycja Wydziału w kraju i Europie w zakresie prac badawczych, projektowych i artystycznych, czego potwierdzeniem jest wysoka pozycja Wydziału w ostatniej ocenie dokonanej przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych. W wyniku ewaluacji Wydział Architektury otrzymał kategorię A.

 • Architektura Roku Województwa Śląskiego jest organizowanym od 23 lat konkursem dedykowanym architektom śląskim i tworzącym na Górnym Śląsku. Prace są nominowane i nagradzane w pięciu kategoriach obiekt, dom jednorodzinny, wnętrze, mała forma oraz dzieło eksportowe śląskich architektów. Dodatkowo za wyjątkowe osiągnięcia nagradzane są młode pracownie lub architekci.

  Tegoroczna edycja prezentowana w formie wystawy pokazuje różnorodne realizacje i wyróżniające się w skali kraju umiejętności śląskich architektów. Wśród autorów przedstawionych projektów znajdą się medusa group, SLAS Architekci, ma.pa, Eksner Industry, KWK Promes, Grzegorz Layer, Bartłomiej Pochopień, toprojekt, Archistudio Studniarek + Pilinkiewicz, Interurban oraz Maciej Franta.

 • Katedra Wzornictwa Przemysłowego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania będzie obecna na III edycji wydarzenia 4DesignDays w zespole budynków targowych Międzynarodowym Centrum Kongresowym połączonym z kultowym Spodkiem w Katowicach. Udział i nasza obecność podczas tego wyjątkowego spotkania branżowego będzie dla nas wspaniałym doświadczeniem i doskonała okazją do zaprezentowania naszych dokonań i bogatą ofertę współpracy m.in. z zakresu projektowania nowych form użytkowych, druku 3D, projektowania obiektów do wydruku w technologii FFF. W trakcie targów do obejrzenia będą między innymi prototypy nowych linii foteli wykonane w skali, testy elementów przemysłowych (rapid prototyping), oraz jako ciekawostkę, gitarę elektryczną wykonaną w technologii druku 3d.

  Nie zapominamy o działalności edukacyjnej promując ofertę współpracy Katedry Wzornictwa Przemysłowego, oraz ofertę Centrum Studiów Podyplomowych WSIiZ.

  Działamy w zakresie projektowania i wdrażania nowoczesnego wzornictwa oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Realizujemy projekty badawczo-rozwojowe.

  U studentów wykształcamy umiejętności, które obecnie są niezbędne na rynku. Skupiamy się na tworzeniu projektów, które nie tylko zachwycą oko, ale zaspokoją także użytkowe potrzeby codzienności. Klucz do sukcesu młodych designerów zawiera się w trzech słowach: projektowanie odpowiedzialne społecznie.

  www.wzornictwo.net

 • Na stoisku zaprezentowane zostaną projekty studentów Wydziału Architektury, Budownictwa i Sztuk Stosowanych, studiujących na kierunkach: Grafika, Architektura, Architektura wnętrz oraz Wzornictwo - projektowanie mody, nagrodzone i wyróżnione w konkursach takich jak: „Art Of Packaging”, „Dyplom Roku 2017”, „Złota Nitka”, „ I Międzynarodowe Triennale Grafiki – Cieszyn 2017” i innych.

  Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach od wielu lat aspiruje do miana najlepszej uczelni techniczno-artystycznej w kraju. Wysoko rozwinięta i nowoczesna infrastruktura uczelni oraz Parku Naukowo-Technologicznego Silesia, wykwalifikowana i doświadczona kadra naukowa oraz innowacyjne podejście w relacjach ze studentami sprawiają, że każdy z żaków ma nieograniczone możliwości rozwoju i idealne warunki do tworzenia.