Galeria Art Rytel

Galeria Art Rytel jest firmą rodzinną, która powstała z zamiłowania do Sztuk Pięknych. Ponieważ budowanie kolekcji to synteza pasji i wiedzy zajmujemy się obrotem, wycena oraz pośrednictwem na rynku sztuki.

27-28.01
Dni
otwarte
25-26.01
Dni dla
biznesu

Pierwotnie galeria została założona w 1998 roku przez Michała Rytel pod nazwą Arcana Artis i mieściła się przy ul. Wilczej 18. Od roku 2010 prowadzeniem działalności zajmuje się syn Mariusz Rytel pod nazwą Art Rytel Galeria w nowej siedzibie w tej samej kamienicy. Wieloletnie istnienie firmy na rynku sztuki jest dowodem na to, że jest godna zaufania. Do klientów podchodzi indywidualnie zapewniając rzetelną obsługę w zakresie handlu sztuką dawną jak i współczesną oraz antykami. Galeria Art Rytel zajmuje się wyceną dzieł sztuki oraz pośredniczy przy zamawianiu ekspertyz, konserwacji i renowacji antyków. Dla klientów wyszukujemy obiekty przez nich pożądane, reprezentujemy ich w transakcjach z domami aukcyjnymi i innymi podmiotami oraz zapewniamy kompleksową opiekę nad kolekcją dzieł sztuki.

Wnętrze Galerii Art Rytel

Podczas WellArt x 4DD zobaczymy między innymi:

Figura Magdaleny Abakanowicz

Magdalena ABAKANOWICZ (1930-2017)

Figura, 2008
beton; wys. 171 x 52 x 38 cm.

Bezgłowa, postać ludzka w twórczości Magdaleny Abakanowicz to, po tkaninie artystycznej uwolnionej z wielowiekowej tradycji – „Abakanach”, jedna z charakterystycznych cech dzieł kreowanych od lat 70. XX wieku. Magdalena Abakanowicz wykorzystywała naturalne materiały o różnej gęstości oraz strukturze, takie jak: juta, wszelkiego rodzaju włókna, sznur konopny czy konar drzewa. Figuratywne rzeźby artystki to postacie - archetypy człowieka - które w swoim fizycznym kształcie nieustająco były przedmiotem badań artystki m.in. pod względem biologicznym. Dokonana przez Magdalenę Abakanowicz formalna i znaczeniowa unifikacja, ułatwia skupienie uwagi na ogólnej „figurze Homo sapiens”, która była dla niej niezwykle ważnym tematem.


Obszar 36, Ryszard Winiarski

Ryszard WINIARSKI (1936-2006)

Obszar 36, 1970
akryl, ołówek, płyta, drewno; 100 x 100 x 10 cm;

w prawym dolnym rogu nalepka: OBSZAR 36: Penetracja przestrzeni realnej z wylosowaną strefą oraz / elementami 4 x 4. Zmienna: Tablica liczb i kostka do gry / Akryl, Drewno, 100 x 100cm. 1970; opisany na odwrocie: WINIARSKI 1970 Acryl, wood 100 x 100 cm; na odwrocie, na płycie papierowa nalepka autorska z opisem i schematycznym rysunkiem.

Ryszard Winiarski opierał swoją teorię sztuki o dwie zasady – porządek i przypadek. Porządek to prawa matematycznych ciągów liczbowych. Przypadek to zmienna losowa, którą najczęściej był rzut kostką do gry lub monetą. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Politechniki, w swojej twórczości zakładał połączenie sztuki z nauką. W pracach dążył do stworzenia obiektywnego dzieła, które nie byłoby nacechowane emocjami. Stąd wybór początkowych barw: czarnej i białej oraz czytelne nawiązania do systemu zero-jedynkowego. Ważnym elementem twórczości Ryszarda Winiarskiego było jego badawcze podejście do coraz bardziej skomplikowanych układów, rozbudowywanych o kolejne barwy lub trzeci wymiar. Dzięki zaawansowanym systemom prób wizualnej prezentacji rozkładów statystycznych artysta zaczął tworzyć obiekty przestrzenne.


Bez tytułu, Leon Tarasiewicz

Leon TARASEWICZ (ur. 1957)

Bez tytułu, 2023
akryl, płótno; 100 x 100 cm;
sygn., dat. i opisany na odwrocie: L. Tarasewicz 2023/ Acrylic on canvas / 100 x 100 (flamastrem).

Prace Leona Tarasewicza z każdego czasu, obojętnie jak tworzone, łączy jedna, scalająca je treść: natura. Jest w nich dostrzegalne czy odczuwalne odbicie zachodów słońca, urozmaicona zieleń wegetacji, intensywność barw kwiatów, a niekiedy rytmów zaoranej ziemi czy symbolicznego porządku wszechświata.
- Bożena Kowalska