Prelegenci

A B C D F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U V W Z Ż
Alicja Knast

Alicja Knast

dyrektor

Muzeum Śląskie

Dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach od lipca 2014 roku. Muzykolog, od 1995 roku związana z sektorem muzealnym. Karierę zawodową rozpoczęła w Muzeum Narodowym w Poznaniu, a następnie m.in. jako główny kurator Muzeum Fryderyka Chopina (2009-2012) i Prezes Zarządu Wystawy Głównej w Muzeum Historii Żydów Polskich (2012-2014). 

W latach 2014-2016 była dyrektorem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wykładowca na London Metropolitan University (2005-2006) oraz pracownik naukowy University of Plymouth (2005-2008). Stypendystka m.in. Museumvereniging w Amsterdamie oraz Metropolitan Museum w Nowym Jorku.

Członkini międzynarodowych organizacji zrzeszających muzealników, w tym Międzynarodowej Rady Muzeów, Międzynarodowego Komitetu Muzeów i Kolekcji Instrumentów Muzycznych, a także rad muzealnych w Muzeum Zamkowym w Pszczynie, Muzeum Historii Polski, Narodowego Instytutu im. Ossolińskich we Wrocławiu i rady doradczej Galeria „Rondo Sztuki” na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Autorka publikacji z dziedziny instrumentologii, psychologii muzyki oraz strategii uczenia się implicite i muzealnictwa.

Odznaczona przez Króla Szwecji Gustava Orderem Pierwszej Klasy „Royal Order of the Polar Star” (2011) oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2015), laureatka nagrody Red Dot Award (wraz z Ico Migliore i Marą Servetto) przyznaną w 2011 roku. Od 2015 r. członkini Rady ds. Muzeów przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Bierze udział w sesjach:

 • "Genius loci" jest w cenie. Gdzie go szukać na Śląsku i jak wskrzeszać?

  ZOBACZ WIĘCEJ PRELEGENCI
   

  "Genius loci" jest w cenie. Gdzie go szukać na Śląsku i jak wskrzeszać?

  • Moda na rewitalizację trwa w najlepsze. Coraz więcej postindustrialnych budynków, przedwojennych kamienic
   i poprzemysłowych terenów otrzymuje drugie życie. Dzięki pasji inwestorów i architektów w starych murach powstają niezwykłe mieszkania, apartamenty czy lofty, na które jest coraz większy popyt.
  • Jak wykorzystać tereny poprzemysłowe oraz historyczne obiekty w inwestycjach deweloperskich? Gdzie i co można wybudować – perełki w regionie.
  • Koszty vs. efekt – na co zwrócić uwagę, inwestując w nieruchomości „z przeszłością”. Jakie zmiany wprowadza ustawa o rewitalizacji?
POWRÓT