Znani designerzy wśród prelegentów 4 Design Days

Paweł Grobelny, Bartosz Piotrowski, Dominika Rostocka czy Oskar Zięta – to tylko kilku znanych i cenionych designerów, którzy wezmą udział w 4 Design Days.

Swoją obecność podczas 4 Design Days potwierdził dr Bartosz Piotrowski - główny projektant Wzornictwa, Dział Badań i Rozwoju PESA Bydgoszcz SA, Pracownia Projektowania Produktu, Zakład Wzornictwa UTP Bydgoszcz. Piotrkowski stworzył ponad tuzin projektów kolejowych pojazdów. Z Kamilą Kamińską prowadzi Circle Studio Projektowe. Jako prelegent weźmie udział w dyskusji „Design. Nie produkt, lecz człowiek jest celem”.

Udział w spotkaniu weźmie również Oskar Zięta, prezes zarządu Zieta Prozessdesign, architekt i projektant procesów. Założone przez niego interdyscyplinarne studio projektowo-badawcze Zieta Prozessdesign zajmuje się rozwojem własnych, innowacyjnych technologii stabilizacji blachy, FiDU i 3+ oraz ich aplikacją w nowoczesnej architekturze, inżynierii i designie. Zięta weźmie udział jako panelista w dyskusjach: „Wyróżnij się albo zgiń – budowanie konkurencyjności w biznesie poprzez design” i „Design, you idiot! Jak technologia i nowe oczekiwania pokolenia X, Y, Z wpływają na myślenie o projektowaniu i architekturze”.

O tym, że w designie, nie produkt, lecz człowiek jest celem opowie Paweł Grobelny - projektant, kurator wystaw designu, wykładowca na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz School of Form w Poznaniu. Grobelny jest autorem mebli miejskich, m.in. w ogrodzie Zhongshan w Szanghaju i ogrodzie Albertine w Brukseli, a także kina plenerowego dla Centrum Sztuki Współczesnej Strombeek w Belgii. Jest także laureatem międzynarodowego konkursu na meble miejskie dla francuskiego miasta Mont de Marsan.

Dominika Rostocka, designer i architekt wygłosi prezentację w części short stories oraz weźmie udział w dyskusji "Meblujesz - inwestujesz, czyli świat designerskich przedmiotów w Twoim domu". Rostocka jest prezesem i głównym projektantem w Creative Coop Architects, założycielką i współzałożycielką firm z dziedziny designu i projektowania wnętrz, m.in. Rotado Design, Atelier Architektury, Galeria „Art Room”, a ostatnio „Atelier Grzybowska 6/10”.

„Design+Start-ups. Jak to działa?” to temat dyskusji, którą poprowadzi Krzysztof Bogomaz – projektant wzornictwa przemysłowego, studio Pleo Design, reprezentant Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Bogomaz jest asystentem w Pracowni Projektowania Produktu na Wydziale Form Przemysłowych, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Trenerem i specjalistą metodyki Design Thinking. We wspomnianej dyskusji weźmie udział Hanna Kokczyńska – absolwentka warszawskiej ASP, współautorka projektu ,,Świecące Jelenie”, współzałożycielka studia ,,Super Super", marki „tylko”, studia ,,Bridge" i Jacek Majewski – założyciel SuperSuper.

Na jakie wsparcie mogą liczyć producenci ? Ile kosztuje design? O tym m.in. będzie mowa podczas panelu dyskusyjnego: „Pieniądze na design: Nie kopiuj, projektuj! Jest wsparcie”. Dyskusję poprowadzi Marek Adamczewski, projektant wzornictwa przemysłowego, studio MaradDesign, reprezentant Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Adamczewski ma na koncie blisko 300 wdrożonych do produkcji projektów wzorniczych, począwszy od pojazdów szynowych po sprzęt oświetleniowy czy elek­troniczny. Za specjalne umiejętności związane z pracą zespołową otrzymał nagrodę Designer Roku. Adamczewski weźmie udział również jako moderator w dyskusji: „Design. Nie produkt, lecz człowiek jest celem”.

O budowaniu konkurencyjności w biznesie poprzez design opowie Albert Kaleta – Creative Designer, Mebel Rust. Swoją obecnością potwierdził także designer Jan Kochański, który od 2006 r. zawodowo zajmuje się projektowaniem. Weźmie udział w dyskusjach: „Pieniądze na design: Nie kopiuj, projektuj! Jest wsparcie” i „Wyróżnij się albo zgiń – budowanie konkurencyjności w biznesie poprzez design”.

W czasie 4DD będziemy też mówić o branży łazienkowej. O potrzebach klientów i trendach opowie Krystian Kowalski, projektant i założyciel pracowni projektowej Krystian Kowalski Industrial Design. Prowadzone przez niego studio projektowe specjalizuje się w projektowaniu produktu, w tym mebli.

Wystąpienie podczas 4 Design Days będzie miała Małgorzata Bernady – projektantka i dekoratorka wnętrz. Od wielu lat jako projektantka tkanin i tekstyliów, pracuje dla znanych marek. Tkaninami aranżuje także wnętrza, projektuje zabawki i akcesoria dla najmłodszych. Berendy zanalizuje trendy w projektowaniu produktów wyposażenia wnętrz.