4 Design Days

27-30.01.2022

MENU
Maciej Karpiak

Maciej Karpiak

projektant, designer

Office for design - Maciej Karpiak

Maciej Karpiak – rocznik 1977, absolwent WSSU w Szczecinie. Ukończył studia na Wydziale Architektury Wnętrz. W 2003 r. jako pierwszy Polak w historii zaprezentował prototypy swoich mebli podczas SaloneSatellite w Mediolanie. Jeszcze podczas studiów nawiązał współpracę z hiszpańskimi producentami oświetlenia, dla których tworzył swoje pierwsze produkty.

Od 2004 r. prowadzi autorską multidyscyplinarną pracownię projektową Office for Design Maciej Karpiak. Autor ponad stu zastrzeżonych wzorów przemysłowych, kilkuset realizacji z zakresu projektowania architektury wnętrz, projektowania mebli oraz koncepcji architektonicznych. W latach 2005-2009 nagradzany licznymi nagrodami i wyróżnieniami w konkursach na najlepszy produkt oraz najlepszy wzór przemysłowy.

Od 2010 r. właściciel i główny projektant marki Nuuun kitchens. W 2015 r. za projekt the Wall Kitchen otrzymał główną nagrodę w konkursie Interior Innovation Award organizowanym przez IMM Cologne z patronatem German-Design-Council.

Jako pierwszy projektant w Polsce opracował projekty oraz brał udział w tworzeniu technologii do masowej produkcji domów mobilnych. Zajmuje się tworzeniem działów R&D oraz dyrekcją kreatywno-artystyczną w polskich fabrykach produkujących meble.

Od 2015 r. CEO design founder w biotechnologicznej spółce Spiruu, w której zajmuje się tworzeniem innowacyjnych technologii bioreaktorów oraz projektowaniem ultranowoczesnych multimedialnych urządzeń przyszłości. Za koncepcję bioreaktora do domowego uprawiania spiruliny, jako spółka Spiruu, otrzymał nominację i awansował do finału nagrody Millenium Technology Prize 2016 (odpowiednik Nagrody Nobla w dziedzinie technologii przyszłości mających największy wpływ na życie ludzi). Swoje zainteresowania bardzo intensywnie kieruje w stronę technologii przyszłości, które mają polepszyć życie na Ziemi.

Od 2018 CEO design founder w spółce ProCube zajmującej się projektowaniem modułowym obiektów hotelowo-mieszkalnych.

Pracował dla takich marek, jak: Hugo Boss, Kryolan, DuPont, BSH, MINI, VOLVO, Bejot i wielu innych. Zaprojektowane przez Macieja Karpiaka produkty brały udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz w Niemczech, we Włoszech, w Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Rosji czy Francji.

Na Akademii Sztuki w Szczecinie prowadzi pracownie: Bioniki oraz Multidyscyplinarnego Projektowania Produktów. Od 2020 roku Maciej rozpoczął współpracę z polską marką oświetleniową Labra.