4 Design Days

27-30.01.2022

MENU
Maciej Jakub Zawadzki

Maciej Jakub Zawadzki

prezes zarządu

MJZ Sp. z o.o.

Maciej Jakub Zawadzki przed założeniem w 2013 roku biura MJZ w Warszawie zdobywał doświadczenie w najbardziej renomowanych biurach architektonicznych na całym świecie, w tym m.in. Bjarke Ingels Group BIG z siedzibą w Kopenhadze czy MVRDV w Rotterdamie. Jest współautorem i pomysłodawcą nagrodzonych w konkursie a następnie zrealizowanych projektów stoku narciarskiego na czynnej spalarni śmieci w Kopenhadze w Danii (w ramach BIG architekci), domu towarowego Chongwenmen M-Cube nieopodal bramy Zakazanego Miasta w Pekinie w Chinach (MVRDV) czy Wieży Kontroli Lotów w Łodzi (SDA).

W swojej międzynarodowej praktyce MJZ Architects działa w wielokulturowych zespołach o zasięgu globalnym. Praca w biurze ma charakter interdyscyplinarny, łącząc kulturę, naukę i technologię, aby zapewnić najlepszą wydajność projektowanych budynków ich użytkownikom, sąsiednim otoczeniom i całym miastom, w których się znajdują. MJZ stało się z czasem znane z tworzenia innowacyjnych koncepcji, takich jak konstrukcja zbierająca wodę deszczową a zarazem odporna na trzęsienia ziemi w Taichung na Tajwanie lub stacja benzynowa, którą w ciągu kilku dni można zaadaptować na stację ładowania.

Za opracowanie nowatorskich rozwiązań przyznano MJZ wiele prestiżowych nagród takich jak International Architecture Awards w 2016 r., German Design Award w 2018 i 2020 r. oraz dwukrotnie nominowano do nagrody WAF Building of the Year Award. Dodatkowym wyróżnieniem była możliwość oficjalnej prezentacji  na Biennale Światowej Architektury w Wenecji w 2012 I 2016 roku.

Technologie takie jak AR, VR i AI są wykorzystywane w codziennej pracy biura w celu usprawnienia procesu projektowania i jakości komunikowania pomysłów kreatywnych lub inwestycyjnych.

W 2017 roku Maciej Jakub Zawadzki założył miejski think-tank Laboratory for Urban Research & Education LURE, który koncentruje się na pracach badawczo-rozwojowych, aby zapewnić odpowiedzi na nadchodzące wyzwania w miastach. Od 2021 stowarzyszenie jest oficjalnym partnerem dwóch inicjatyw stworzonych i wspieranych przez Komisję Europejską - New European Bauhaus oraz Covenant of Mayors for Climate & Energy.

Maciej Jakub Zawadzki jest jedynym polskim członkiem Międzynarodowej Akademii Architektury IAA z tytułem profesora.