4 Design Days

27-30.01.2022

MENU
Fran Silvestre

Fran Silvestre

architekt, CEO

Fran Silvestre Arquitectos

Fran Silvestre ukończył z wyróżnieniem architekturę na Politechnice w Walencji (UPV), a także urbanistykę na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven (TU/e) w Holandii. Posiada tytuł profesora Wydziału Projektów UPV oraz Uniwersytetu Europejskiego w Walencji. Pełni również funkcję dyrektora programów studiów magisterskich z zakresu architektury i projektowania. Został uhonorowany tytułem Doctor Cum Laude, nadanym przez macierzystą uczelnię UPV. W 2011 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora Wyższej Technicznej Szkoły Architektury w Walencji. W 2018 roku objął katedrę im. Victora L. Regniera na Kansas State University w Stanach Zjednoczonych.

Jego studio – Fran Silvestre Arquitectos – powstało w 2005 roku i ma na swoim koncie współpracę przy projektach Alfaro Hofmanna w zakresie projektowania wnętrz. Angażuje się również w międzynarodowe badania, wśród których warto podkreślić współpracę z kapitułą nagrody Pritzker Álvaro Siza Prize.

Fran Silvestre jest laureatem pierwszych nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach, takich jak German Design Award 2019 (Frankfurt), XIII Hiszpańskie Biennale Architektury i Urbanistyki 2016 (Granada), Red Dot Design Award 2013 (Essen), IFCC Awards 2016 (Nowy Jork) czy National Competition Fundación Caja de Arquitectos (Barcelona).

Ponadto zapraszany jest do prezentowania swoich prac podczas licznych seminariów i konferencji organizowanych na uniwersytetach oraz przez instytucje międzynarodowe – warto tu wspomnieć o Kansas State University, New York AIA czy Virginia Tech. Wystawiał również swoje prace w wielu muzeach oraz galeriach sztuki i projektowania, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, jak np. w Muzeum Serralves w ramach Inovdesign, czy też w MoMA w ramach wystawy zbiorowej On-Site.

Jego projekty rozsiane są po całym świecie. Na szczególną uwagę zasługują te zrealizowane w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Chorwacji czy Hiszpanii. Projekty te publikowane były w międzynarodowych czasopismach poświęconych architekturze i projektowaniu wnętrz. Wśród nich warto wymienić Architectural Record, GA Houses czy On Diseño or Interni. Fran Silvestre publikował również w wydawnictwach takich jak Phaidon, Taschen, Thames & Hudson czy GG. Ukazało się również kilka monografii, które przedstawiają zbiorczo większość jego pracy studyjnej – są to m.in. monografie wydane nakładem TC Cuadernos, A.Mag czy Arianuova.

Na przestrzeni lat w jego studiu powstały zarówno mniejsze, jak i większe projekty. Wśród nich warto wymienić Cliff House (Alicante, Hiszpania), Balint House (Walencja, Hiszpania), Hofmann House (Walencja, Hiszpania), House in Hollywood Hills (Los Angeles, USA), Zibo Masterplan (Zibo, Chiny), Hotel-Boutique (Vis, Chorwacja), czy wreszcie Wind Tower (Walencja, Hiszpania).