Tylko wspólne działania mogą przynieść sukces. Podsumowujemy 4 Design Days Online

Ogłoszona po raz pierwszy we wrześniu 2020 roku inicjatywa Komisji Europejskiej spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Goście wydarzenia przedstawiali, jak być jej częścią, na jakim jest etapie oraz co może zmienić w życiu każdego z nas. O tym opowiadał m.in. Alessandro Rancati, EU Policy Lab, Komisja Europejska. – Dwutlenek węgla nie jest problemem, ale objawem. Powinniśmy się skupić na eliminowaniu problemów, a objawy znikną same. Musimy skupić się na tym, by nasz sposób myślenia był bardziej zrównoważony – postulował.

OGLĄDAJ RELACJE NA WWW.4DD.PL

Nowy Europejski Bauhaus będzie częścią planu inwestycyjnego i naprawczego NextGenerationEU o wartości ponad 672 miliardów euro. Ma być mostem do zielonego ładu. Projekt zapoczątkuje nową falę, która do 2050 roku zmieni Europę w pierwszy neutralny klimatycznie kontynent.

Czy rewolucję Bauhausu można powtórzyć? Jaka jest wizja przyszłej Europy?

Czego trzeba, by „nowy Bauhaus” odniósł sukces. Architekt, designer, inwestor – jaka jest ich rola w budowaniu zrównoważonej przyszłości? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w trakcie dyskusji z udziałem wybitnych architektów, projektantów oraz największych inwestorów. Byli z nami: Alessandro Rancati, EU Policy Lab, Komisja Europejska; Ewa Kuryłowicz, architektka, generalna projektantka, wiceprezes, Kuryłowicz & Associates, przewodnicząca, Rada Fundacji S. Kuryłowicza, Wydział Architektury, Politechnika Warszawska;  Hubert Trammer, architekt, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Okrągły Stół Nowego Europejskiego Bauhausu - jedyny Polak, którego zaproszono do udziału w tworzeniu projektu Nowy Europejski Bauhaus;  Andrzej Truszczyński, architekt, prezes zarządu, TKHolding; Maciej Jakub Zawadzki, prezes zarządu, MJZ Sp. z o.o.; architekta Agnieszka Kalinowska-Sołtys, APA Wojciechowski, wiceprezes do spraw środowiska i ochrony klimatu, SARP oraz Tomasz Pągowski, projektant, prowadzący programy o urządzaniu wnętrz: Remont w 48 godzin, Projekt Lokalny czy Bitwa o Dom.

Ewa Kuryłowicz zwracała uwagę na praktyczne korzenie historycznego Bauhausu. - Bauhaus jest kopalnią postaw i pojęć. Trzeba wracać do podstaw i początków tego ruchu, w którym jednym z filarów była gospodarska praktyczność - nawoływała Ewa Kuryłowicz. Architekt przekonywała również, że budynki mają prawo pokazywać, że się starzeją, zwłaszcza, jeżeli starzeją się mądrze.

Po tej rozmowie już wiemy, że mamy wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Ważne, żeby obrać dobry kierunek. Tylko konsekwentne, ale też wspólne działania mogą przynieść sukces.

- Musimy wyjść poza górnolotne hasła i zmienić punkt widzenia. Inkluzywność to priorytet. Warto zachęcać ludzi do dialogu – podkreślał Alessandro Rancati. – Pomysł resetu nie może być pustym slajdem. Musimy działać inkluzywnie, choć nie jest to proste – przekonywał.

Kierunek transformacji miast

Jakich projektów potrzebują miasta i ich mieszkańcy, kiedy masowa urbanizacja przyspiesza i powoduje, że ośrodki miejskie na całym świecie znalazły się w centrum wyzwań społecznych i środowiskowych? Żyje w nich już 3,5 mld ludzi, a wg prognoz do 2050 roku ta liczba ulegnie co najmniej podwojeniu. Wyzwania związane z zapewnieniem mieszkańcom terenów zurbanizowanych komfortowych warunków do życia będą rosnąć. Tymczasem, wg Światowej Organizacji Zdrowia, już teraz 92% miejskiej populacji nie ma dostępu do czystego powietrza. Aby do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną, musimy w sposób zrównoważony rozwijać miasta, ale też je naprawiać.

W Polsce stoi przed nami duże wyzwanie, którym jest połączenie Nowego Europejskiego Bauhausu z transformacją energetyczną. Już teraz potrzebujemy mądrych pomysłów, które pomogą zmienić ogromne obszary związane z wydobyciem węgla na zrównoważone i przyjazne przestrzenie do życia w zgodzie z naturą. Jakich o to zapytaliśmy naszych gości. Byli z nami: prezydenci miast, w których w ostatniej dekadzie mierzono się z szeregiem wyzwań, przeszły ogromną metamorfozę, stając się magnesem dla mieszkańców i biznesu oraz synonimem sukcesu: Hannę Zdanowską, prezydent Łodzi i Waldemara Bojaruna, wiceprezydenta Katowic .

- Dobrze zaprojektowane przestrzenie są do dzisiaj miejscami, w których się dobrze mieszka - przekonywał Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. Przytaczał przy tym przykład spektakularnej rewitalizacji w stolicy Śląska. – Samorząd przekształcił wielki teren pokopalniany w centrum Katowic w Strefę Kultury. Śmiała wizja nakreśliła cele, które udało się zrealizować – mówił.

Z kolei Hanna Zdanowska przekonywała, że nie każdy teren rewitalizowany musi automatycznie stawać się przestrzenią zabudowaną, zwracając uwagę na inne możliwości odzyskiwania terenów miejskich. - Może być skwerem lub parkiem kieszonkowym, publiczną przestrzenią, w której wszyscy czują się bezpiecznie - mówiła.

Punkt widzenia władz samorządowych zderzyliśmy z najwybitniejszymi architektami z Polski i Europy. Byli z nami: Pablo Camarasa, architekt, Fran Silvestre Arquitectos; Krzysztof Gryczyński, Associate Director, AHR Architects i Tomasz Konior, architekt, urbanista, założyciel, właściciel, Konior Studio.

A ponieważ wszystkie dobre projekty potrzebują solidnych fundamentów, do udziału w dyskusji zaprosiliśmy również Marcina Mądrego, dyrektora marketingu i strategii, Lafarge Polska oraz Jarosława Kowalskiego, zastępcę dyrektora ds. sprzedaży obiektowej, ALUPROF.

Dyskusję prowadził projektant Robert Majkut, dla którego ekologia, zrównoważony rozwój i lepsze jutro planety są niezwykle istotne.

Design na nową normalność

Szkoła Bauhausu ma wpływ także na współczesnych designerów. Choć dziś ludzie najczęściej kojarzą nowoczesne, niedrogie meble ze znaną szwedzką sieciówką, to sama koncepcja nie zrodziła się w Szwecji, ale jest inspirowana dziełami projektantów ery Bauhausu.

Czy ta pionierska myśl sprawdzi się również w post-covidowych wnętrzach? Które idee zdominują trendy we wzornictwie przemysłowym i projektowaniu przestrzeni do życia i pracy? O designie na „nową normalność” rozmawiali goście kolejnej dyskusji: architektka Kama Kowacz z pracowni Tremend; Pete Kercher, Design for All Europe; założyciel Grupy Kapitałowej VOX i Uniwersytetu SWPS, Piotr Voelkel; architekt Krzysztof Zalewski, architekt, naukowiec i publicysta, właściciel, Zalewski Architecture Group oraz architekt i projektant Oskar Zięta, założyciel Zieta Prozessdesign

Pandemia całkowicie zmieniła długofalowe myślenie o projektowaniu naszych mieszkań, miejsc pracy, ale też przedmiotów, którymi się otaczamy. Zdaniem prelegentów 4DD musimy zaprojektować wszystko od nowa. Odejść od modelu gospodarczego opartego na ciągle rosnącej konsumpcji na rzecz ideologii, w której poczucie szczęścia wynika z kontaktu z przyrodą, sztuką czy kulturą.
– Dzięki pandemii, procesy przyspieszyły, a ludzie zaczęli odczuwać otoczenie – zauważał Krzysztof Zalewski.

Z kolei Oskar Zięta wyrażał nadzieję, że pandemia będzie impulsem do zmian w sposobie, w jaki projektowane są polskie miasta. - Mam nadzieję, że pandemia doprowadzi do tego, że pozycja urbanisty, który ma wpływ na rozwój miasta, będzie dużo mocniejsza - mówił.

Wnętrza mieszkaniowe: trendy i nowinki produktowe

Tradycyjnie już 4 Design Days to również porcja najnowszych trendów aranżacyjnych do naszych domów i mieszkań. Pandemia zmieniła nasze domy w biura, szkoły, przedszkola. Kupowaliśmy nowe meble, przestawialiśmy stare… ale nadal chcemy mieszkać modnie. Jak to zrobić? O tym rozmawiali uczestnicy dyskusji "Mieszkaniowa moda. Jak będziemy mieszkać po pandemii?".

O trendy w aranżacji wnętrz mieszkaniowych Mirella Firchał-Kępczyńska i Marcin Kępczyński, projektanci wnętrz, prowadzący program „Para w remont” na HGTV, autorzy kanału Youtube „Mirella i Marcin” pytali: Joannę Dec-Galuk, Roca Polska; Dagmarę Iwańską, Idealnie Pracownia Projektowa; projektantkę Annę Koszelę z Pracowni Projektowania Wnętrz; Małgorzatę Zbroińską-Piątek, Wydział Architektury Wnętrz, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie; Adama Bronikowskiego, HOLA Grupa Projektowa oraz Mariusza Góraja, Tema – Przedstawiciel Gira w Polsce.

- Jeśli chodzi o podejście projektowe, czeka nas to samo, co wcześniej. Trendy i moda są jak morze - przypływają i odpływają. W projektowaniu warto się skupiać na tym, by tworzyć przyjazne strefy funkcjonalne i na użytkowniku przestrzeni, a nie na trendach – prognozowała Małgorzata Zbroińska-Piątek.
Z kolei Anna Koszela "rozprawiła" się z popularnym open space'm w mieszkaniu. – Open space w mieszkaniu wyłącznie dla singla. W mieszkaniu dla rodziny potrzebne są wydzielone strefy. W tym przypadku kluczowa jest intymność – mówiła.

Pozostając w klimacie pięknych wnętrz i dobrego designu, prowadzący zaprosili nas na kolejną porcję inspiracji w sesji TrendWatch, w której widzowie 4 Design Days obejrzeć mogli prezentacje, filmy i rozmowy. Bo rynek produktów do wyposażenia i aranżacji przestrzeni mieszkaniowych jest pełen nowości.
Dziennikarka portalu PropertyDesign.pl, Katarzyna Lisowska zaprosiła architektów i producentów, by pokazać najciekawsze rozwiązania do wnętrz mieszkaniowych. Jej gośćmi byli: Joanna Dec-Galuk, dyrektor marketingu, Roca Polska; architektka Justyna Mojżyk, Poliforma; architektka Ida Mikołajska, architektka, współzałożycielka pracowni MIKOŁAJSKAstudio oraz Damian Fituch, dyrektor zarządzający JUNG Polska, prezes Stowarzyszenia KNX Polska.

Mistrzowie Architektury

Jednym z punktów programu 4 Design Days Online był wykład z cyklu Mistrzowie Architektury. Tym razem wspólnie z Justyną Boduch i Wojciechem Fudalą z SARP Katowice przenieśliśmy się w klimaty śródziemnomorskie. Gościem był hiszpański architekt Fran Silvestre, laureat pierwszych nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach, takich jak German Design Award 2019 (Frankfurt), XIII Hiszpańskie Biennale Architektury i Urbanistyki 2016 (Granada), Red Dot Design Award 2013 (Essen), IFCC Awards 2016 (Nowy Jork) czy National Competition Fundación Caja de Arquitectos (Barcelona).