Oto najważniejsze wydarzenia świata architektury pierwszego półrocza 2022

Architekci dla Ukrainy

Inwazja militarna Rosji na Ukrainę wstrząsnęła światem, również światem architektury. Architekci ze swojej strony starali się wspierać uchodźców z Ukrainy dotkniętych wojną i sprzeciwiać wojnie na wiele sposobów. Wiele pracowni z Polski oferowały zatrudnienie dla architektów z Ukrainy, niektórzy angażowali się w różne akcje mające na celu wsparcie potrzebujących dotkniętych wojną.

I tak na przykład, w ramach aukcji Architekci-Ukrainie architekci-absolwenci Warszawskiej Szkoły Rysunku Architektonicznego przeznaczyli wykonane przez siebie dzieła plastyczne na aukcję, z której dochód wesprze Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie w Ukrainie, które podjęło się dzieła odbudowy domów w zniszczonych wioskach w obwodzie kijowskim.

Z kolei architekci z pracowni XYStudio zaangażowali się w projekt tworzenia w Polsce ukraińskich szkół dla dzieci, które musiały uciekać z Ukrainy. Pierwsza taka szkoła już funkcjonuje od maja w budynku myhive Mokotów Two.

{article;39219;Ukraińska szkoła na warszawskim "Mordorze". Zaglądamy do kolorowych wnętrz!;https://pliki.propertydesign.pl/i/14/38/17/143817_300.jpg}

Wojnie sprzeciwiły się największe pracownie architektoniczne świata, w tym Zaha Hadid Architects, MVRDV, Herzog & de Meuron , Foster+Partners czy UNStudio, które wstrzymały wszystkie swoje projekty w Rosji.

Wśród zawieszonych projektów MVRDV jest kompleks RED 7, który miał powstać w Moskwie. fot. mat. prasowe MVRDV

Maciej Franta na liście talentów architektury Europe 40 Under 40

Maciej Franta jako jedyny architekt z Polski znalazł się na tegorocznej liście Europe 40 Under 40, będącej zestawieniem najbardziej obiecujących architektów Europy przed 40-stką.

{article;38478;Maciej Franta na liście talentów architektury Europe 40 Under 40;https://pliki.propertydesign.pl/i/14/08/12/140812_300.jpg}

Od roku 2008 The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies oraz The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design publikują listę Europe 40 Under 40. To zestawienie, na którym wyróżnieni są młodzi architekci przed 40-stką z Europy, mający szansę stania się prekursorami architektury.

W ubiegłym roku na liście znaleźli się Mateusz Górnik i Andrzej Truszczyński. W tym roku Maciej Franta jest jedynym architektem z Polski wymienionym w zestawieniu.

Norman Foster odbuduje Charków. Architekt Stadionu Webley i Apple Park spotkał się z merem miasta

Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy, zostało dotkliwie zniszczone w wyniku najazdu wojsk rosyjskich. Norman Foster, brytyjski architekt znany z takich realizacji, jak Stadion Wembley, Apple Park w Kalifornii, Most Villau we Francji czy Metropolitan w Warszawie, podczas spotkania z merem Charkowa zapowiedział pomoc w odbudowie miasta.

{article;38855;Norman Foster odbuduje Charków. Architekt Stadionu Webley i Apple Park spotkał się z merem miasta;https://pliki.propertydesign.pl/i/14/22/41/142241_300.jpg}

Norman Foster zapowiedział, że pomoże przygotować masterplan, który uwzględni historyczne dziedzictwo, a także zawrze propozycje związane z zieloną infrastrukturą. Zobowiązał się również do połączenia sił ukraińskich architektów z międzynarodowym gronem ekspertów w dziedzinie architektury i urbanistyki.

4 Design Days - znowu stacjonarnie!

Kilkadziesiąt sesji, debat i prezentacji, blisko 230 prelegentów z kraju i zagranicy, niemalże 200 wystawców – tak w skrócie wyglądała 6. stacjonarna edycja największego wydarzenia poświęconego trendom w architekturze i wzornictwie.

{article;37688;4 Design Days 2022: Przeczytaj ważne cytaty, zobacz wielką galerię zdjęć!;https://pliki.propertydesign.pl/i/13/79/38/137938_300.jpg}

W wydarzeniu wzięło udział 9 tys. osób - architektów, projektantów, przedstawicieli biznesu i władz samorządowych oraz pasjonatów designu. Po ubiegłorocznych edycjach, które odbywały się w formule online, tym razem ponownie spotkaliśmy się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Foster+Partners biorą pod lupę Domy Towarowe Wars Sawa Junior i Nowe Centrum Warszawy

Firma Atrium European Real Estate, właściciel Domów Towarowych Wars Sawa Junior i zarządca Pasażu Wiecha, podjęła współpracę z wielokrotnie nagradzaną pracownią architektoniczną Foster + Partners, doświadczoną w wielkomiejskich projektach rewitalizacyjnych.

Foster+Partners biorą pod lupę Domy Towarowe Wars Sawa Junior i Nowe Centrum Warszawy. Tego jeszcze nie było, fot. Shutterstock

Specjaliści przeanalizują możliwości poprawy tego fragmentu miasta – od roku 2030 w dal. Cel to przygotowanie na wyzwania przyszłości, tak aby budynki i ich otoczenie stały się atrakcyjną częścią wielofunkcyjnego śródmieścia.

Podjęte działania będą też sprzyjać połączeniu przestrzeni publicznej wokół Domów Towarowych Wars Sawa Junior z założeniami Nowego Centrum Warszawy, w tym współtworzeniu szlaków pieszych, prowadzących od Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Placu Centralnego, przez ulicę Chmielną, w stronę Traktu Królewskiego.

Pawilon Polski na EXPO 2020 z tytułem Best Large Pavilion

Zaprojektowany przez WXCA we współpracy z Bellprat Partner AG, WSP, WSP Middle East Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju został wybrany najlepszym pawilonem w swojej kategorii (Best Large Pavilion) w konkursie The Exhibitor Magazine World Expo Awards.

Pawilon Polski na EXPO 2020 z tytułem Best Large Pavilion, fot. mat. prasowe WXCA

Magazyn Exhibitor od ponad 30 lat nagradza crème de la crème ekspozycji targowych, a w latach 2010, 2012, 2015 i 2017 uhonorował również jedne z najbardziej imponujących konstrukcji wystawienniczych nagrodą World Expo Awards w Chinach, Korei Południowej, Włoszech i Kazachstanie i - teraz także - Dubaju.

Jury określiło Pawilon Polski jako "jeden z najbardziej eleganckich i wyrafinowanych pawilonów".

Pierwsza kobieta na czele SARP

Po raz pierwszy w 88-letniej historii SARP ma prezeskę. O objęciu przez Agnieszkę Kalinowską-Sołtys stanowiska prezeski SARP poinformował zespół APA Wojciechowski na Linkedin. Wcześniej architektka w szeregach Stowarzyszenia pełniła rolę wiceprezeski ds. środowiska i ochrony klimatu.

{article;39653;Po raz pierwszy w 88-letniej historii SARP ma prezeskę. Agnieszka Kalinowska-Sołtys na czele stowarzyszenia;https://pliki.propertydesign.pl/i/13/19/18/131918_300.jpg}

Agnieszka Kalinowska-Sołtys od 2010 roku pracuje w APA Wojciechowski Architekci, gdzie obejmuje stanowisko architekta, partnera i członka zarządu. Posiada uprawnienia BREEAM Asesora oraz LEED GA. Jest członkiem i współzałożycielem Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Wspierania Budownictwa Zrównoważonego. Od 2021 r. stoi na czele zespołu ds. zrównoważonej architektury Global Compact Network Poland. 

Polska architektura doceniana za granicą

Architekci z Polski i ich projekty były wielokrotnie nagradzane w międzynarodowych konkursach w minionym półroczu. Wnętrza hotelu AC Hotel by Marriott Kraków i Crowne Plaza Budapest spod kreski pracowni Tremend zgarnęły dwa wyróżnienia w międzynarodowym konkursie A'Design Award & Competition. Projekt „From The Garden House" pracowni Roberta Koniecznego KWK Promes został zdobywcą specjalnego wyróżnienia w konkursie Architizer A+Awards. W tym samym konkursie wyróżniono również budynek Wave One sopockiego Europejskiego Centrum Rodziny spod kreski FAAB.

Budynek Wave One sopockiego Europejskiego Centrum Rodziny spod kreski FAAB. fot. Maciej Lulko

Polskich akcentów nie zabrakło również w konkursie Design Educates. Chociaż w plebiscycie wśród nagrodzonych projektów dominowały realizacje z Azji, nie zabrakło również polskich akcentów w postaci wyróżnienia Special Recognition dla Pawilonu Kamień w Warszawie i Honorable Mention dla Villi Reden spod kreski Macieja Franty. Obsypana nagrodami Villa Reden zgarnęła w tym roku także nagrodę German Design Award.

Obsypana nagrodami Villa Reden projektu Macieja Franty, fot. mat. Franta Group

Z kolei Bogusław Barnaś zapisał się w tym roku na kartach historii uzyskując podwójną nagrodę A' Design Award za realizację Polskiej Zagrody oraz Małopolskiej Chaty Podcieniowej. To pierwszy przypadek w historii tego konkursu, kiedy dwie statuetki zostały przyznane tej samej pracowni za projekty domów jednorodzinnych. 

W momencie powstawania tego materiału do redakcji napłynęły wieści o kolejnym międzynarodowym wyróżnieniu dla architektury w Polsce. Tym razem projekt Ducha Palatium Mieszka I oraz jego żony Dobrawy autorstwa Archiglass, jako jedyny z Polski, znalazł się w TOP 100 najlepszych dzieł artystycznych w przestrzeni publicznych na świecie w konkursie CODAawards 2022. 

A to tylko niektóre przykłady.