Wyjątkowe wystawy na 4 Design Days

7m2 - Przegląd młodego pokolenia śląskich architektów, Najlepsze Dyplomy ASP 2016, Koncepcje Architektoniczne w procesie inwestycyjnym, Śląski przegląd Architektury Województwa – SPAW 2015 – to tylko część wystaw, jakie zostaną zorganizowane w trakcie wydarzenia 4 Design Days, zaplanowanego w dniach 11-14 lutego br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

4 Design Days to wydarzenie rynku nieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa. Oprócz kilkudziesięciu sesji dyskusyjnych, konferencji towarzyszących jak Regionalne Property Forum Katowice i Housemarket Forum Silesia 2016 czy prezentacji oferty dostawców produktów i usług w części wystawienniczej, elementem imprezy będą galerie prac znanych architektów.

„7m2 - Przegląd młodego pokolenia śląskich architektów", to wystawa, której kuratorem jest Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury, twórca Furheart gallery. Przygotowaniem wystawy zajmują się architekci z pracowni ​Dyrda Fikus Architekci, NAS-DRA Design and Research Agenda, kolektyw projektowy Musk, ROBOTA, Menthol Architekci, a także Grzegorz Layer i Katarzyna Furgalińska.

7m2 to próba przyjrzenia się najmłodszemu pokoleniu śląskich architektów. Z jakimi problemami zmagają się młodzi architekci, jak wygląda dorobek architekta po kilku latach od ukończenia studiów? To niektóre z pytań, na jakie spróbują odpowiedzieć twórcy wystawy.

Śląski Przegląd Architektury Województwa - SPAW '15 to wystawa, którą na 4 Design Days przygotowuje SARP. Celem jest pokazanie panoramy dokonań i przemian w województwie śląskim poprzez twórczość architektoniczną. Przegląd ma przyczynić się do promocji województwa poprzez architekturę, kształtowanie świadomości estetycznej oraz rozwijanie rozumienia cech tożsamości i zrównoważonego rozwoju.

Koncepcje Architektoniczne w procesie inwestycyjnym – to z kolei wystawa architekta Marka Tryzybowicza. Prezentowane w ramach wystawy „Koncepcje architektoniczne” prace są zbiorem wybranych szkiców projektów zrealizowanych w ciągu ostatnich piętnastu lat w Europie, Azji oraz na Bliskim Wschodzie. Rysunki autorstwa Marka Tryzybowicza są odzwierciedleniem koncepcji wstępnych etapów projektów wielofunkcyjnych. Są również świadectwem zespołowych działań projektanta i klientów.

Szkice, czarno-białe oraz w kolorze, stanowią uniwersalny kod przekazu wizji projektanta, język komunikacji zrozumiały w każdym geograficznym i kulturowym obszarze.

Uczestnicy 4 Design Days będą też mogli zapoznać się z wystawą „Śląsk, którego nie było”. To projekt Dziennika Zachodniego opowiadający nieznaną historię śląskiej architektury przez pryzmat niezrealizowanych projektów z różnych epok dziejów regionu. Pod takim hasłem odbędzie się również sesja dyskusyjna, którą poprowadzi Marcin Zasada, dziennikarz DZ, pomysłodawca i autor „Śląska, którego nie było”. Gościem sesji będzie dr Ryszard Nakonieczny, naukowiec z wydziału architektury Politechniki Śląskiej, badacz śląskiej architektury.

Wystawę zorganizuje też Akademia Sztuk Pięknych. Odbędzie się pod hasłem Najlepsze Dyplomy ASP 2016.