Jean-Marc Pivot: Manufaktura to był bardzo trudny projekt

Manufaktura według projektu Sud Architekt to największa rewitalizacja zabytkowych budynków w Polsce, zaraz po warszawskiej starówce. O szczegółach projektu opowie Jean-Marc Pivot, wiceprezes zarządu, wspólnik w Sud Architekt Polska podczas 4 Design Days.

Zabytkowa fabryka Izraela Poznańskiego była jedną z największych fabryk w XIX-wiecznej Łodzi. Dawny symbol potęgi włókienniczej miasta, który popadł w ruinę, został przekształcony w unikalny obiekt na skalę Europy.

W ramach inwestycji pracownia Sud Architekt przywróciła do życia 13 zabytkowych budynków na 27-hektarowym terenie, które zostały zaadaptowane na zupełnie nowe funkcje.

Dziś Manufaktura to największe centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe w Polsce. To pierwszy zrealizowany przez francuskich architektów projekt w Polsce. - To był bardzo trudny projekt pod względem urbanistycznym – jednym z naszych zadań było stworzenie 3-hektarowego placu w mieście, które do tej pory nie posiadało swojej agory. Nad wizją „nowego serca miasta” pracowało wielu architektów z różnych krajów i do ostatniej chwili nie byliśmy pewni, czy nasz projekt zostanie pozytywnie odebrany, czy nie będzie to sztuczny twór, który nie spotka się z akceptacją mieszkańców. Dzisiaj możemy mówić, że się udało – mówił Jocelyn Fillard, dyrektor ds. architektury, wspólnik w Sud Architekt.

Pierwsze pomysły na Manufakturę pojawiły się w 1997 r. Finalnie projekt został oddany w 2006 r. Manufaktura stała się ważnym impulsem do rewitalizacji postindustrialnej przestrzeni w Łodzi.

Więcej o projekcie Manufaktury opowie Jean-Marc Pivot, wiceprezes zarządu pracowni Sud Architekt, podczas 4 Design Days w Katowicach.