Zakres tematyczny

I. Przyszłość pod znakiem wielkich projektów – sektor mieszkaniowy na Śląsku korzysta na koniunkturze. Jak inwestować, by odnieść sukces.

Niedosyt lokali i świetna koniunktura w mieszkaniówce wyostrzyły apetyty śląskich deweloperów. Budują odważnie i na coraz większą skalę. Jak zapełnia się mieszkaniowa luka w regionie, ilu mieszkań brakuje? Jaki jest potencjał w kontekście planowanych i zrealizowanych inwestycji?

Jest euforia, ale są i wyzwania. Koszty w budowlance rosną, a ceny śląskich mieszkań pozostają jednymi z najniższych w Polsce - czy mieszkaniówka w tej części Polski daje zarobić? Jak będą kształtować się ceny w kolejnych latach i czy rynek zaakceptuje wzrosty?

Planowanie przestrzenne, otwartość władz samorządowych, jakość życia - co jest kluczem do skutecznej walki z mieszkaniowymi problemami w regionie? Podatek bankowy, podwyższanie poziomu wkładu własnego do 15 proc. - jak zmiany w prawie oddziałują na dynamikę decyzji zakupowych klientów?

Jakich mieszkań szuka pokolenie internetu? Czy przedmieścia stają się passé? Jak wykorzystać potencjał centralnych lokalizacji?

II. „Genius loci” jest w cenie. Gdzie go szukać na Śląsku i jak wskrzeszać?

Moda na rewitalizację trwa w najlepsze. Coraz więcej postindustrialnych budynków, przedwojennych kamienic i poprzemysłowych terenów otrzymuje drugie życie. Dzięki pasji inwestorów i architektów w starych murach powstają niezwykłe mieszkania, apartamenty czy lofty, na które jest coraz większy popyt. 

Jak wykorzystać tereny poprzemysłowe oraz historyczne obiekty w inwestycjach deweloperskich? Gdzie i co można wybudować – perełki w regionie. Koszty vs. efekt – na co zwrócić uwagę, inwestując w nieruchomości „z przeszłością”. Jakie zmiany wprowadza ustawa o rewitalizacji?

III. Mieszkanie Plus na Śląsku – na plus czy minus? Perspektywa dewelopera 

W Katowicach, Chorzowie, Gliwicach, Tychach, Zabrzu – między innymi w tych śląskich miastach staną obiekty mieszkalne w ramach Programu Mieszkanie Plus. Jak go efektywnie wykorzystać i dopasować do lokalnych potrzeb? Czy program jest i będzie kołem zamachowym dla nowych inwestycji skrojonych na kieszenie mieszkańców Śląska? Plusy i minusy nowego wsparcia oczami samorządowców. Czy program nie jest konkurencyjny do działań deweloperów – opinie deweloperów, perspektywa dla biznesu.

IV. Mieszkaniówka kusi inwestorów. Recepta na biznes na wynajem

Stabilna gospodarka oraz dobre wyniki sektora mieszkaniowego sprawiły, że Polska znalazła się na celowniku wielkich graczy inwestujących w nieruchomości mieszkaniowe z przeznaczeniem na wynajem. Wśród największych miast Polski to właśnie Katowice mają nadal najsłabiej rozwinięty rynek wynajmu. Czy śląskie rynek mieszkań to coraz bardziej łakomy kąsek dla inwestorów? Jakich mieszkań szukają inwestorzy – standardowych czy luksusowych? Jakie projekty na Śląsku mogą być dla nich magnesem? Sektor mieszkań na wynajem okiem deweloperów.

V. Od wielkiej płyty, przez mieszkaniowe getta, po ikony architektury. Jak mieszkają Polacy?

Do Polski powraca moda na to, by w mieście żyć i mieszkać, ale modne nie zawsze jest praktyczne. Architektura mieszkaniowa przechodzi ewolucję - Polacy nie chcą już żyć w takich samych blokach. W centrum czy na przedmieściu, w nowym apartamentowcach czy w postindustrialnym lofcie? Jak projektować i budować, żeby osiedla nie były tylko sypialniami, ale miejscami zapewniającymi wysoką jakość i tętniącymi życiem?