Wstępny zakres tematyczny

Aktualnie trwają prace nad agendą 4 DESIGN DAYS. Już teraz przedstawiamy zakres tematyczny, który poddajemy pod publiczną dyskusję i debatę. Zapraszamy do kontaktu, podzielenia się z nami propozycjami, sugestiami i pomysłami.

Prześlij swoje sugestie do agendy


Pobierz wstępna agendę jako plik PDF

Architektura

Architektura. Co mówią o nas budynki, które stawiamy. Jak architektura reaguje na potrzeby społeczne?
Czy architektura funkcjonuje w oderwaniu od rzeczywistości, skupia się wyłącznie na estetyce i potrzebach inwestora, a może ma misję? Czy powinna wtrącać się w zastany porządek społeczny, konfrontować się z wyzwaniami współczesnego świata, takimi jak kryzysy ekonomiczne, bieda, przeludnienie, upadek wartości i zachwianie relacji społecznych, ochrona środowiska czy rewolucja technologiczna?

10 pytań o kształt miast przyszłości...
Zrównoważony charakter, społeczne równouprawnienie, mobilność i… Jak powinny zmieniać się miasta, czego oczekują ich mieszkańcy.

Wieżowce z pazurem
To one symbolizują rozwój i siłę miasta, sięgając jeszcze wyżej. Świadczą, że ludzie, którzy tu mieszkają, mają aspiracje i ambicje. Czy Warszawa stanie się „najwyższym miastem” w Unii Europejskiej?

Biurowce otwarte na miasto
Place, skwery, gastro-strefy, mała architektura. Tak biurowce otwierają się na miasta.

Architektura i lifestyle na pierwszym planie, czyli pomysł na alternatywny handel
E-commerce zmienia zwyczaje zakupowe klientów. Dlatego galerie handlowe w walce o wydłużenie czasu spędzanego w obiekcie, tzw. dwell time, rozwijają strefy restauracyjno-rozrywkowe. Stymuluje je do tego także inny trend – obiekty handlowe powstające w rewitalizowanych przestrzeniach, które oferują wysublimowane produkty i doznania zakupowe. Takich przykładów na świecie jest wiele: Mercado de San Miguel w Madrycie, La Boqueria w Barcelonie. W Polsce pionierem jest Hala Koszyki w Warszawie. Czy będą kolejne?

Od wielkiej płyty, przez mieszkaniowe getta, po ikony architektury. W jakich blokach mieszkają Polacy?

Mieszkanie polskie. Remontujemy czy urządzamy, czyli wszystko o guście mieszkaniowym Polaków

Szkło, kamień, a może metal – fasady na miarę przyszłości

Architektura, która edukuje
W Polsce działa kilkanaście muzeów i centrów nauki, które w nowoczesny, multimedialny sposób wprowadzają odwiedzających w świat wiedzy. To zarazem doskonale zaprojektowane wnętrza. Jak planować design i architekturę takich inwestycji?

Edukacja na miarę czasów
Otwarte i przyjazne, dobrze powiązane z otoczeniem, zaprojektowane z poszanowaniem środowiska naturalnego i kulturowego, a przede wszystkim inspirujące do nauki. Jak tworzyć nowoczesne, kolorowe, przyjazne i bezpieczne szkoły, przedszkola, uczelnie.

Czas bulwarów, czyli jak odwrócić miasta w stronę wody
Nowo oddane bulwary nadrzeczne to jedne z najatrakcyjniejszych przestrzeni rekreacyjnych w polskich miastach, które przyciągają nie tylko lokalizacją nad brzegiem rzek, ale też wspaniałą, ponadczasową architekturą. Rzeźba, instalacja, a może skatepark? Co powinno się znaleźć w takiej przestrzeni?

Zatrzymać czas, czyli o trudnej sztuce renowacji zabytków
Rewitalizacja to trudny i kosztowny biznes, który opłaci się tylko w dłuższej perspektywie. Tu pierwsze skrzypce grają diagnoza społeczna i poprawa życia mieszkańców, a nie wynik finansowy.

Bez barier. Architektura, która ułatwia życie
Budynki to nie tylko powierzchnie. To także miejsca, które mają służyć okolicznym mieszkańcom i niepełnosprawnym.

Mała – wielka architektura. Detale, które zmieniają otoczenie
Przestrzeń publiczna jest coraz bogatsza w elementy małej architektury, wykorzystywane niejednokrotnie jako praktyczne uzupełnienie miejsc przeznaczonych do wypoczynku. Jakiej małej architektury chcą mieszkańcy? Jak to się robi na świecie?

Hotele. Architektura hoteli musi rozwijać się w duchu innowacji
Hotelowe wnętrze to scena, na której odbywają się interakcje między ludźmi. Jak zmieniać zwykłe budynki w niesamowite, designerskie hotele z niepowtarzalną atmosferą – miejsca, do których chce się wracać? Jak projektować hotele dla pokolenia nowoczesnych technologii?

Design

Design thinking czy design feeling – która droga jest właściwa dla projektowania?
Czy efekt zawsze musi być dobry, funkcjonalny i pozbawiony emocji? Ikony designu takie nie są, ale ludzie je kochają.

Wzornictwo. Autonomia i niezależność twórcy, a może ścisła „symbioza” z producentem – co daje lepsze efekty?
Projektant jest niezbędnym ogniwem w procesie produkcji mebli, oświetlenia czy innych elementów aranżacji wnętrz. Jednak jaka forma współpracy projektanta z producentem jest najbardziej efektywna dla obu stron, a przede wszystkim – czy dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie projektanta w firmie na stałe?

Design – Biura. Jeszcze biuro czy już dom? Jak zaczarować przestrzeń do pracy – 10 zasad projektowania nowoczesnych biur

Design – Biura. Kolorowe sposoby na to, by w biurze dobrze się działo
Kolor ma znaczenie. I to nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne – może wydzielać strefy, dodawać stylu, ale też stać się wizytówką wnętrza. Dowiedz się, jakie zestawienia kolorystyczne będą królować w dekoracji wnętrz biurowych w 2018 roku.

Biura – wyposażenie. Usiądź wygodnie, czyli pufy i hamaki w natarciu – kreatywne meble w biurach nie tylko dla branży kreatywnej
Strefy relaksu, piłkarzyki, hamaki, kolorowe pufy i huśtawki – takie atrakcje nie są już zarezerwowane wyłącznie dla biur firm z branży kreatywnej. Jakie meble są absolutnym must-have w nowoczesnych przestrzeniach do pracy? Które będą funkcjonalne, a które nadadzą wnętrzu niepowtarzalny charakter i zmienią je w kreatywne miejsce do pracy?

Zmiany na rynku retail – tu design decyduje o sukcesie
W dobie rozwoju e-commerce podejście konsumentów do zakupów stacjonarnych uległo zmianie – pojawiły się nowe oczekiwania i nawyki. Osoby, które wybierają wizytę w centrum handlowym, nie realizują już wyłącznie potrzeby dokonania zakupu. Dziś w znacznie większym stopniu jest to potrzeba miłego spędzenia czasu, inspiracji, doznania estetycznego i relaksu.

Technologie. Jasna sprawa
Infrastruktura oświetleniowa jest obecna wszędzie tam, gdzie ludzie mieszkają, pracują, bawią się i wypoczywają. Systemy oświetleniowe oraz aplikacje do zarządzania nimi to technologia już sprawdzona w wielu projektach. Co oznacza nowoczesne oświetlenie, na co postawić?

Design. Jak nas widzą, tak... – magia oświetlenia
Wraz z rozwojem technologii LED światło stało się częścią architektury. To doskonałe narzędzie dekoracyjne – sposób na wyróżnienie się, przyciągnięcie uwagi klientów i prestiż. Ale trzeba znać zasady.

Designerski start-up? Sukces jest możliwy!

Design w służbie medycyny
Projektowanie wnętrz medycznych wymaga wielu koncepcji i analiz, by w efekcie zadbać nie tylko o design, ale też funkcjonalność i rentowność inwestycji. Szpitale, przychodnie, domy opieki, gabinety – tu design też się liczy, ale funkcjonalność jest na pierwszym miejscu.

Świąteczne dekoracje – przewodnik po trendach na 2018/2019 rok

Design. Car design – trudna sztuka projektowania samochodów nad Wisłą