Kopalnie idei

Poprzemysłowa architektura Śląska czeka na śmiałe wizje, które tchną w zdegradowaną tkankę nowe życie. Na zagospodarowanie czekają tereny zlikwidowanych kopalń, m.in. Szombierki, Powstańców Śląskich, Rozbark i Miechowice w Bytomiu. Sukces katowickiej Strefy Kultury pokazał, że warto.

Katowice chwalą się nową Strefą Kultury. Łącznie projekt zajmuje 25 tys. mkw. powierzchni, a tworzą go Muzeum Śląskie projektu austriackiej pracowni Riegler Riewe Architekten, gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) spod kreski Konior Studio oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe zaprojektowane przez pracownię JEMS Architekci.

Muzeum Śląskie zyskało także rozgłos na światowej scenie architektury – znalazło się bowiem wśród projektów nominowanych do nagrody Mies van der Rohe 2015.

Architekt Tomasz Konior, powiedział, że ważną rolę w postrzeganiu Śląska, jako nowoczesnego regionu, odegrała właśnie architektura. Przemiany Górnego Śląska widać jak na dłoni, gdy skierujemy wzrok na tereny poprzemysłowe. Przekształcenia dawnych kopalń w wielkie centra kultury i rozrywki – to się dzieje od kilku lat – w Zabrzu, Katowicach, Żorach… i pociąga za sobą kolejne śląskie miasta.

- Architektura zawsze była kręgosłupem naszego regionu. Uwarunkowania geologiczne i historyczne dały jej wielowarstwowy wymiar. Kierunek jej rozwoju wyznaczał przemysł, co wiąże się z dużymi obszarami kopalnianymi i infrastrukturą towarzyszącą – mówi architekt Katarzyna Sąsiadek z katowickiej pracowni Musk Collective Design.

Katowice dołączyły już do wiodących polskich metropolii. W dużej mierze dzięki odważnym inwestycjom i śmiało realizowanej rewitalizacji miasta. Dziś wizytówką stolicy Górnego Śląska nie są dymiące kominy i kopalniane szyby, lecz przestrzenie użyteczności publicznej. Gości wita nowoczesny dworzec i przebudowywana strefa śródmiejska. Czeka na nich bogata oferta imprez i wydarzeń dużego formatu. To zupełnie inne miasto niż przed kilkoma dekadami. A wyjątkowe miejsca mobilizują do organizacji spektakularnych wydarzeń. Jednym z nich będzie 4 Design Days. Impreza, która przez uczyni na cztery dni z Katowic i Międzynarodowego Centrum Kongresowego stolicę polskiego designu i architektury.

Młodzi Ślązacy mogą być dumni z przemian jakie przechodzi ich region. A rozwój regionu to przede wszystkim rewitalizacja.